^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Projekty KSOW

Ochrona przed mszycami coraz to trudniejsza. Sulfoksaflor wycofany z upraw polowych

Źródło: www.bi.im-g.pl

Na mocy Rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2022/686 z dnia 28 kwietnia 2022 r. zmieniającego rozporządzenia wykonawcze (UE) 2015/1295 i (UE) nr 540/2011 w odniesieniu do warunków zatwierdzenia substancji czynnej sulfoksaflor (Dz.U. L 126 z 29.4.2022, str. 18—22) stwierdzono, że ta substancja czynna będzie dopuszczona do stosowania w środkach ochrony roślin tylko w szklarniach stałych.

Z każdym kolejnym miesiącem ilość dostępnych na rynku pestycydów zmniejsza się. Pomimo tego, że w ochronie przed szkodnikami jest dosyć mało środków, to właśnie w tej grupie ubywają kolejne preparaty. Insektycydów, które w swoim składzie zawierają sulfoksaflor jako substancję czynną, nie będzie można stosować w uprawach rolniczych. Wyjątkiem jest stosowanie preparatów w szklarniach stałych i tunelach foliowych.

Sulfoksaflor to substancja czynna z grupy sulfoksymin współdziałająca z nikotynowymi receptorami acetylocholiny (nAChR) - grupa 4C według klasyfikacji IRAC. Jej działanie, podobnie jak wycofanych ze stosowania na otwartych terenach, kilka lat temu neonikotynoidów, polega na blokowaniu receptorów u owadów co prowadzi do ich uśmiercenia.

Ze względu na wysoką skuteczność w zwalczaniu mszyc i mączlików sulfoksaflor został w 2015 roku po raz pierwszy zatwierdzony do użycia w Unii Europejskiej, a w 2018 roku otrzymał zezwolenie do zwalczania szkodników w uprawach roślin ozdobnych, polowych oraz warzyw. W Polsce podobnie jak w Austrii i Niemczech można go stosować w zbożach, ziemniaku, uprawach roślin ozdobnych oraz warzywach. Z kolei we Francji stosowanie na otwartym terenie zostało zabronione od 2020r. Powodem jest wykazanie szkodliwego działania dla owadów pożytecznych (pszczoły samotnice, trzmiele) oraz zanieczyszczenie pyłku kwiatowego i nektaru.

Środki, które zawierają w swoim składzie sulfoksaflor jako substancję czynną to: CLOSER, SEQUOIA i TRANSFORM. Stosowane są do walki z mszycami w uprawie zbóż (jęczmień ozimy, owies, pszenica ozima), ziemniaków, warzyw oraz roślin ozdobnych.

Państwa członkowskie UE zostały zobowiązane do wycofania z dniem 19 listopada 2022 r. zezwoleń na wprowadzanie do obrotu środków ochrony roślin, w skład których wchodzi sulfoksaflor.

Ponadto, ustanowiono terminy na zużycie istniejących zapasów środków ochrony roślin, w skład których wchodzi ww. substancja w uprawach polowych, w następujący sposób:

  • - środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 19 listopada 2022 r. mogą być sprzedawane i dystrybuowane do dnia 19 marca 2023 r.;
  • -  środki ochrony roślin wprowadzone do obrotu do dnia 19 listopada 2022 r. mogą być stosowane, przechowywane, unieszkodliwiane do dnia 19 maja 2023 r.

Źródło:

www.minrol.gov.pl

www.farmer.pl

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com