^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Projekty KSOW

Targi, Konferencje, Seminaria

Czas bydła i mleka !

krowa2016

O ile koniec roku, kiedy to w Śląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego odbywają się spotkania hodowców i producentów trzody chlewnej, upływa pod znakiem świni, to luty i początek marca zdominowany jest przez bydło mleczne oraz mleko. Najpierw Dział Systemów Produkcji Rolnej Standardów Jakościowych i Doświadczalnictwa /DSPRSJiD/ zorganizował seminarium dla specjalistów ds. produkcji zwierzęcej z woj. śląskiego, które odbyło się 16 lutego w Mikołowie. Spotkanie swą obecnością zaszczycili Dyrektor ŚODR Grzegorz Boski oraz Z-ca Dyrektora Jadwiga Bugaj, co w znakomity sposób podniosło rangę wydarzenia. Ta reaktywowana z dawnych lat tradycja spotkań zootechników /ostatnie odbyło się 4 lutego 2013 roku/ okazała się bardzo udana i pożyteczna.

Semizoo2

Znaczna w tym zasługa obecności i wystąpieniu Śląskiego Lekarza Wojewódzkiego Weterynarii Tadeusza Sarny, który ustosunkował się do ważniejszych kwestii chowu zwierząt w aspekcie weterynaryjnym oraz odpowiadał na liczne pytania w tym zakresie.

Semizoo5

Następnie Z-ca Dyrektora O/T Agencji Rynku Rolnego w Katowicach Witold Panas przedstawił działania związane z realizacją zadań dotyczących nadzwyczajnej pomocy dla rolników w sektorach hodowlanych / mleko i świnie /, odpowiadał też na liczne pytania, które zainicjowały dyskusję na ogólniejsze tematy.

Semizoo7

W dalszej części spotkania uczestnicy wysłuchali ciekawych i interesujących wystąpień fachowców w poszczególnych zagadnieniach, po których dalsza dyskusja także o problemach swojej pracy, dzielenie się uwagami, spostrzeżeniami i doświadczeniami odbyła się już przy tradycyjnym żurku w sali restauracyjnej hotelu Agro. Uznano potrzebę kontynuowania takich spotkań, następne odbędzie się  jesienią.

DSC 0323

W dniach 19 i 20 lutego br. specjaliści DSPRSJiD d/s trzody chlewnej, bydła oraz drobiu odwiedzili Targi FERMA, które mają wieloletnią tradycję, gdyż po raz szesnasty odbyły się Międzynarodowe Targi FERMA BYDŁA i już po raz dziewiętnasty Międzynarodowe Targi FERMA ŚWIŃ I DROBIU. Głównym organizatorem targów, które  po raz piąty odbyły się w Łodzi, w hali EXPO był DLG AgroFood. Tegoroczna edycja Fermy, to szerokie spektrum informacji na temat chowu i hodowli zwierząt, genetyki, ochrony zdrowia i profilaktyki weterynaryjnej, wyposażenia budynków inwentarskich, zarządzania, najnowszych trendów oraz innowacyjnych rozwiązań technologicznych, w tym obszarze rolnictwa.

DSC 0301

Udział uznanych w branży naukowców i praktyków z kraju i zagranicy pozwolił zapewnić bogaty program fachowy z ok. 50 wykładami i panelami dyskusyjnymi o aktualnych problemach w chowie i hodowli. I właśnie udział w forum hodowli bydła – produkcji mleka i żywca wołowego, forum hodowli i produkcji trzody chlewnej oraz forum hodowli i produkcji drobiu, budził szczególne zainteresowanie naszych specjalistów.

DSC 0105

Fora te odbywały się w kilku salach jednocześnie i były moderowane przez wybitne autorytety nauki polskiej. Wysłuchano m. in wykladów:

    • „Dlaczego krowy żyją tak krótko? Różne „barwy” brakowania krów ” – prof. dr hab. Zygmunt Kowalski /UR Kraków/,
    • „Rozród a ilość i jakość mleka” – prof. dr hab. Jan Twardoń /UP Wrocław/,
    • „Program zwalczania Salmonelli – praktyczne wskazówki dla producentów drobiu i jaj” – Karolina Florek /Główny Inspektorat Weterynarii/,
    • „Grypa ptaków – nieustanne zagrożenie dla produkcji drobiarskiej – dr hab. Krzysztof Śmietanka /PIW – PIB Zakład Chorób Drobiu /,
    • „Aktualna sytuacja epizootyczna w zakresie ASF w Polsce” – prof. dr hab. Zygmunt Pejsak /PIW Puławy/,
    • „Czy dostatecznie znamy wszystkie procedury dezynfekcji i ich wpływ na status zdrowotny stada?” – dr Marian Porowski / PIW Puławy/,
    • „Europejskie i krajowe trendy w branży trzody chlewnej” – dr inż. Tadeusz Blicharski /PZHiPTCH POLSUS/.
    • Łódz1
    • Niezwykle interesująca i wzbudzająca wiele emocji była debata zorganizowana przez Top Agrar Polska „Czy mamy szansę na odbudowę pozycji Polski w produkcji świń? Czy pomoże tucz kontraktowy?” w której uczestniczyli rolnicy, przedstawiciele Izb Rolniczych, związków branżowych i instytutów. Debatę prowadził red. Karol Bujoczek.
    • DSC 0102
    • Nie mniejsze emocje wywołała debata „Wspólna Polityka Rolna – rolnictwo dziś i jutro” zorganizowana przez Izbę Rolniczą Województwa Łódzkiego i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz debata „Okiełznać chwiejny rynek mleka – jak zarządzać produkcją mleka, którą prowadził red. Radosław Iwański. Ożywione dyskusje trwały długo.
    • DSC 0117
    • Połączenie targów ferma bydła, świń i drobiu w jednym czasie i miejscu, w nowoczesnych, obszernych i funkcjonalnych pomieszczeniach dało, jak najbardziej korzystne efekty i nowy impuls branży targowej i wystawienniczej. Hodowcom i producentom zaś okazję do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami techniki, bogatą ofertą artykułów zootechnicznych, wyposażenia budynków inwentarskich, maszyn rolniczych, a także szeregiem innych produktów, niezbędnych do prowadzenia hodowli i specjalistycznej produkcji na wysokim poziomie. Towarzyszące targom imprezy, seminaria, debaty, wykłady stanowią też doskonałą okazję do wymiany doświadczeń i rozmów o przyszłości polskiego i europejskiego rolnictwa.
    • Konferencja Mikołow 24.02.2016
    • Każde czasy, a obecne szczególnie, to nowe wyzwania dla rolników, hodowców i całej branży rolniczej. Musimy te wyzwania rozpoznać, określić i im podołać. Tego typu targi służą temu. Wyjazd był bardzo udany oraz pożyteczny i z pewnością będzie jeszcze służył w pracy doradczej.Niezwykle udana konferencja dla hodowców bydła i producentów mleka zorganizowana przez DSPRSJiD odbyła się 24 lutego 2016 roku w Mikołowie a dotyczyła aktualnych problemów chowu bydła mlecznego. Ciekawa tematyka sprawiła, że spotkała się ona z dużym zainteresowaniem.
    • IMG 0652
    • W trakcie konferencji wygłoszono szereg ciekawych i stojących na bardzo wysokim poziomie merytorycznym wykładów dotyczących m. in.:
    • Cele i strategie zasuszania krów mlecznych – dr wet. Tomasz Nagas.
    • Biegunki nowonarodzonych cieląt – dr wet. Janusz Pasich.
    • Nowoczesne metody zabezpieczania i zwalczania BVD – dr wet. Piotr Bajda.
    • Doświadczenia SANO Agroinstitut w żywieniu krów mlecznych, cieląt i jałówek hodowlanych – dr inż. Mirosław Bosak.
    • Nowoczesne aspekty żywienia bydła mlecznego – Jacek Michalski.
    • Nowe rozwiązania w zwalczaniu stanów zapalnych – Tomasz Roman.
    • Prawidłowe zakładanie i pielęgnacja użytków zielonych – Małgorzata Kalka -Barenburg.
    • Probiotechnologia w chowie bydła – Barbara Wójcik.
    • IMG 0650
    • Po każdym z wykładów ale i w podsumowaniu konferencji odbyła się ożywiona dyskusja, co sprawiło, że konieczne stało się przedłużenie zaplanowanego czasu. Na forum dyskusyjnym dokonano wymiany myśli, doświadczeń ale i praktycznych rozwiązań dotyczących w szerokim rozumieniu chowu bydła. Konferencja była ze wszech miar udana i pożyteczna dla wszystkich jej uczestników a szczególnie dla hodowców bydła i producentów mleka. Dzięki sponsorom, którym składamy serdeczne podziękowania, możliwy był poczęstunek i posiłek, przy którym jeszcze długo trwały ożywione dyskusje o problemach hodowców bydła.
    • IMG 0649
    • 25 lutego, tym razem w Częstochowie, miała miejsce konferencja „Aktualne problemy chowu bydła mlecznego” o podobnym programie merytorycznym, która spotkała się z jeszcze większym zainteresowaniem, w każdym przypadku zgromadziły ponad 60 zainteresowanych. Spotkania tego rodzaju od kilku lat stały się już cyklicznymi i z pewnością w przyszłym roku także zostaną zorganizowane. Warto dodać, że 7 marca w Sośnicowicach odbyła się uroczysta gala „Podsumowanie wyników oceny wartości użytkowej bydła mlecznego za 2015 rok w woj. śląskim”, relacja na naszej stronie.
This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com