^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Wyjazd studyjny - "Innowacyjne przetwórstwo produktów mięsnych"

„Chodźmy wszyscy do lodówki po kiełbaskę i parówki”.

         „Kiełbasa” jest jednym z najbardziej znanych polskich słów. Słyniemy z jej produkcji, z jej smaku, zajadają się nią smakosze na całym świecie. Oczywiście tą produkowaną według tradycyjnych receptur, z naturalnych składników, pełną smaku i zapachu. Historia kiełbasy sięga setki lat wstecz. Jest jedną z naszych ulubionych potraw, jadaną na kanapkach, podawaną jako półmiski mięsiw, gotowaną, smażoną i pieczoną. Ale widać też, jak bardzo jakość wędlin zmieniła się przez lata. Jak niepodobne do prawdziwych kiełbas jest to, co możemy dostać w sklepach, marketach czy sieciówkach i po prostu robiąc wędliny tradycyjne i naturalne wiemy co jemy.

           W dniach od 12-14 października 2022 członkinie KGW Gminy Wilamowice, przedstawiciele sektora rolno-spożywczego, przedstawiciele instytucji rolniczych powiatu bielskiego oraz doradcy rolniczy Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego Bielsko-Biała wzięli udział w wyjeździe studyjnym pt. „Warsztaty wędliniarskie” w ramach operacji pn. ”Innowacyjne przetwórstwo produktów mięsnych” realizowanych w ramach operacji ”Grupy tematyczne województwa śląskiego”.

         Szkolenie połączone z warsztatami odbyło się w malowniczej miejscowości Wygnańczyce w powiecie Wschowskim w ośrodku szkoleniowym FIMPLE – Grand Aspen, gdzie główne motto brzmi „spędzisz z nami 3 dni, podczas których będziesz ciężko pracować”.

       Wyjazd ten łącznie z warsztatami zorganizował Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Bielsku-Białej w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR).

               Cała grupa uczestniczyła w 2-dniowych warsztatach sztuki robienia kiełbas. Wykładowca –instruktor wędliniarstwa Pan Adam Pulkowski pokazywał, uczył jak robi się m.in. kiełbasę śląską – domowa parzona w jelicie cienkim wieprzowym, wędzona, kiełbasę jałowcową – w jelicie cienkim wołowym ”wiankowym”, wędzona, pieczona, podsuszana, kiełbasę słoikową – farsz zamknięty w słoiku, tyndalizowana i kiełbasę szynkową drobiową – delikatna kiełbasa szynkowa w osłonce sztucznej poliamidowej, parzona. Zgłębiliśmy wiedzę na temat klasyfikacji surowców, peklowania, rozdrabniania, nadziewania, wędzenia, obróbki termicznej (parzenie, podpiekanie, studzenie) oraz podsuszania kiełbas.

       Oczywiście podczas tych dwudniowych intensywnych warsztatów, były chwile relaksu, spacerów po przepięknym, skąpanym w promieniach jesiennego słońca terenie m.in. ścieżkami leśnymi, wokół pól słoneczników czy wybiegu dla wierzchowców biegających wolno po pastwisku.

       Na zakończenie wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali certyfikaty, receptury wytwarzanych wyrobów oraz zrobione przez siebie kiełbasy.

                                                                        

Marta Turotszy - Kierownik PZDR Bielsko-Biała

Cecylia Puzoń - Przewodnicząca KGW Strażniczki Tradycji Pisarzowice

1

2

3

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com