^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nowa Zagroda Edukacyjna– Skansen Ochaby

och1

W nowy rok wkraczamy z kolejną –już dziewiętnastą - Zagrodą Edukacyjną w woj. śląskim

Tradycyjna Zagroda Rolna – Skansen Ochaby prowadzona jest przez Państwa Urszulę i Macieja Bieniek w Ochabach Wielkich koło Skoczowa , w historycznych granicach Śląska Cieszyńskiego , rejonie tzw. Żabiego Kraju . Łatwo tu dojechać bo przez miejscowość przebiega droga krajowa nr 81.

Właściciele zapraszają do miejsca , w którym dzielą się z odwiedzającymi wspomnieniami    i atmosferą wsi spokojnej , wsi wesołej. Obiekt  składa się ze stajni ,wozowni, stodoły, wiaty, wiatraka i chaty, w których prezentowane są zbiory kolekcjonowane przez nich kilkadziesiąt lat. Są to sprzęty , narzędzia i urządzenia z gospodarstw domowych, rolnych i rybackich  oraz sprzęty używane przez rzemieślników. Wszystkie pochodzą z różnych okresów historii. Odrębną kolekcję stanowią zabytkowe pojazdy konne i samochody.

och2

 

och3

och4


W Zagrodzie organizowane są warsztaty edukacyjne z zakresu tradycyjnych prac w gospodarstwie, dziedzictwa kulturowego  i kulinarnego oraz gier i zabaw dziadków, są to :

  1. GRY i ZABAWY BEZ PRĄDU– zabawy ruchowe naszych dziadków;
    2. GRZĄDKA DLA KAŻDEGO  - uprawa warzyw na "własnej grządce" - siew, pielęgnacja i zbiór;
    3. TRADYCYJNE PRACE POLOWE– dawne sprzęty, "stare "rośliny uprawne, sposoby uprawy i zbioru, zwyczaje;
    4. CODZIENNE ŻYCIE PRZODKÓW - rytm życia domowego i gospodarskiego;
    5. OD ZIARENKA DO BOCHENKA - proces powstawania chleba od siewu nasion do wypieku.

Odbywają się tutaj także pokazy dawnej orki, warsztaty robienia latawców z drewna i papieru czy kiszenia kapusty, a w plantacji kukurydzy wytyczany jest labirynt. Prowadzone są zajęcia rekreacyjne SZUKANIE SKARBU.

och5

To tylko część informacji , więcej o bogatej działalności gospodarzy i warsztatach edukacyjnych znaleźć można na www.muzeumochaby.pl

Serdecznie zapraszamy wszystkich do odwiedzenia naszej kolejnej zagrody edukacyjnej !!!

Wyjazd można połączyć z oglądaniem miniatur znanych budowli z całego świata ( tuż obok jest bowiem Dream Park Ochaby) oraz pięknych angloarabów w pobliskiej Stadninie