^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Śląskie Aktualności Rolnicze 2019

„Dożynki Jasnogórskie w oprawie Dziedzictwa Kulturowego Polskiej Wsi.”

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” zaprasza na wydarzenia organizowane w związku z realizacją zadania pod tytułem „Dożynki Jasnogórskie w oprawie Dziedzictwa Kulturowego Polskiej Wsi.”
Wydarzenia są dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2023.
W pierwszych dniach września w centrum Częstochowy, na terenie Sanktuarium Jasnogórskiego oraz w Alejach NMP odbędzie się XXXII Krajowa Wystawa Rolnicza organizowana przez ŚODR w Częstochowie.
Jednym z głównych wydarzeń odbywających się w dniu 2 września w Bazylice Jasnogórskiej o godzinie 15:45 będzie organizowany przez NSZZ RI Solidarność Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. O godzinie 17:00 w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej zostanie odprawiona Msza Święta, której uroczysty i świąteczny charakter związany ze świętem rolników podkreśli oprawa muzyczna zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk.”
Kolejnym zadaniem w ramach pozyskanego dofinansowania uzyskanego przez NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych będą Warsztaty i Sympozjum Malarskie zorganizowane w pięknych terenach Jury Krakowsko-Częstochowskiej w Złotym Potoku w dniach 18-29 września 2023 roku. Uczestnikami warsztatów będzie młodzież szkolna oraz dorośli. Tematem przewodnim warsztatów będzie: „Ginąca tradycja kultywowania rzeźby sakralnej w odniesieniu do kapliczek przydrożnych i drewnianego budownictwa sakralnego oraz malarstwo ukazujące dziedzictwo kulturowe Jury.”

Realizowany przez NSZZ RI Solidarność projekt jest skierowany do szerokiego grona odbiorców, a szczególnie do rolników i ich rodzin oraz mieszkańców wsi.

doz jasnogorskie

Celem projektu jest zapoznanie szerokiego grona odbiorców z dziedzictwem kultury niematerialnej, jakim są pieśni ludowe. Koncert uwrażliwia na sztukę, krzewi uczucia patriotyczne oraz pokazuje, że tradycje związane z pieśnią ludową są nadal obecne, ważne i warte kultywowania.
Projekt ten łączy pokolenia i umożliwia przekazywanie i przenikanie się wrażliwości artystycznej pomiędzy uczestnikami projektu. Jest utrwaleniem i wzbogaceniem sztuki i tradycji ludowej, przyczyniając się do ubogacenia dziedzictwa kulturowego Jury Krakowsko - Częstochowskiej.

plakat nck

 

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com