^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Projekty KSOW

Jesienne zabiegi na oziminach

  chwasty w pszenicy

     Na pszenicy zasianej w terminie optymalnym, najefektywniejsze jest zwalczanie chwastów jesienią. Warunkiem dobrego zadziałania herbicydu po siewie jest dobra wilgotność gleby. Zabiegi w okresie po wschodach chwastów maja tę zaletę, że wiadomo jakie chwasty powschodziły, w jakim nasileniu i możliwe jest dobranie odpowiedniego preparatu.
Jeśli siew pszenicy był opóźniony /po 15 października/ to nie zaleca się stosować herbicydów jesienią, wykonać je należy dopiero wiosną, chociaż obecna pogoda powoduje, że nawet w tych późno sianych oziminach chwasty wschodzą, a zatem herbicyd można zastosować pod warunkiem, że nie wystąpią silne przymrozki, które osłabią wigor i ogólny stan roślin. Jeśli decydujemy się na zabieg nalistny, to należy wybrać właściwą fazę rozwojową zbóż i zwalczanych chwastów i zastanowić się czy zwalczamy tylko miotłę zbożową, czy także chwasty dwuliścienne. Zabiegi nalistne rozpoczynają się w fazie 1-3 liści, zaś końcowe terminy ich stosowania brzmią „do fazy pełni krzewienia” lub do fazy końca krzewienia”, co oznacza, że można je stosować do końca wegetacji jesiennej – zboża ozime w tym okresie nie osiągają wyższych faz rozwojowych.
Uwaga: należy pamiętać o przemiennym stosowaniu środków o różnej substancji aktywnej, aby zapobiec kompensacji chwastów.
Środek dobrać zgodnie z zaleceniami IOR, uwzględniając fazę pszenicy i progi szkodliwości chwastów w łanie pszenicy, a także temperaturę.

     W zasiewach pszenicy i jęczmienia możemy zaobserwować naloty mszyc – nalotom sprzyja obecna aura, jest słonecznie, temperatury umiarkowane, nie ma silnych wiatrów. Mszyce przenoszą wirus żółtej karłowatości jęczmienia na młode rośliny zbóż ozimych, należałoby więc sprawdzić czy na plantacjach - zwłaszcza w pobliżu nieużytków, pól kukurydzy, pól z samosiewami - nie ma mszyc. Jeśli są,  to wykonać zabieg środkiem owadobójczym.

    rzepak

 

      Rzepak jest obecnie w fazie 5-6 liści, plantacje prezentują się bardzo dobrze, ale trzeba zadbać o to by nie dopuścić do rozwoju bardzo groźnej choroby – suchej zgnilizny kapustnych ( pfoma lingam).

W tym celu stosować fungicydy profilaktycznie lub natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów choroby, tj. zbrunatnienie szyjek korzeniowych lub żółtobrunatnych plam z piknidiami na liściach.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com