^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Projekty KSOW

JAGODA KAMCZACKA JUŻ OWOCUJE

Jagoda kamczacka mojaJagoda kamczacka (suchodrzew błękitny) – jej smaczne owoce już w maju są dojrzałe i zasilają dzielnie naszą porcję codziennych witamin. Warto ją uprawiać w ogrodzie czy na działce!

Tworzy zwarty krzew, kulisty lub wzniesiony o wysokości 1-1,8m. Krzewy, szczególnie te kilkuletnie mają walory ozdobne – ich rozłożyste ulistnione gałązki ładnie się prezentują rosnąc przy murkach, chodnikach, a czasem zupełnie same na skrajach ogrodu. Owoce jagody są bardzo charakterystyczne, nieco wydłużone, walcowate. Kolor granatowy z woskowatym jaśniejszym nalotem. Masa owocu ok. 1,2 - 1,9 g, długość ok. 2,2 – 4 cm.

Krzewy kwitną na początku kwietnia. Kwiaty o barwie kremowo-białej pachną przyjemnie, dzięki czemu są bardzo atrakcyjne dla zapylających je trzmieli. Aby jagoda kamczacka obficie owocowała, należy sadzić 2-3 różne odmiany, bowiem wymaga zapylenia krzyżowego pyłkiem innej odmiany. Inaczej – ilość i wielkość owoców zawiązanych jest niewielka.

Jagoda kamczacka jest krzewem długowiecznym. Odporna na warunki klimatyczne: mróz, suszę. Doskonała na obecne zmieniające się warunki.

Informacje dotyczące uprawy:

MIEJSCE - ma stosunkowo niewielkie wymagania glebowe. Rośliny rosną i owocują w miejscach nasłonecznionych, na glebach piaszczysto-gliniastych, żyznych, lekko kwaśnych, wilgotnych lecz nie podmokłych. Udaje się też na innych glebach. Przed sadzeniem wskazane jest wapnowanie gleby do pH 6 – 6,5. Na glebach uboższych w próchnicę, przed posadzeniem, cenne jest zastosowanie nawożenia organicznego (obornik, kompost). Przed sadzeniem oraz w następnych latach uprawy warto zastosować wiosną preparaty z kwasami humusowymi zawierającymi naturalny chitozan, który stymuluje wzrost i rozwój roślin a także wpływa na cechy jakościowe plonów roślin i ich wartość odżywczą.

SADZENIE – sadzimy 2 – 3 odmiany kwitnące w podobnym czasie, aby zagwarantować dobre plonowanie. Sadzonki winny być młode, dobrze ukorzenione, ze sprawdzonych źródeł i odmian. Sadzenie najlepiej wiosną i jesienią w rozstawie 1-1,5 m w rzędzie i 2,5-3 m między rzędami. W pierwszych latach zalecane jest mechaniczne odchwaszczanie a w rzędach można zastosować agrowłókninę.

CIĘCIE – nie wymaga intensywnego cięcia. Co roku należy usunąć suche gałązki. Od 4-5 roku przeprowadza się cięcie odmładzające usuwając najstarsze pędy, które zagęszczają krzew. Najdorodniejsze owoce wydają pędy 2-letnie, te należy pozostawić zapewniając im dostęp światła w czasie dojrzewania.

Znaczenie zdrowotne i odżywcze owoców jagody kamczackiej

Są źródłem wielu cennych substancji. W zależności od odmiany zawierają: 3-15% cukrów, znaczną ilość antocyjanów i antyoksydantów, pektyn, kwasu askorbinowego oraz witamin m.in. z grupy B. Mają działanie przeciwmiażdżycowe, przeciwzapalne i łagodzą alergiczne dolegliwości pokarmowe. Posiadają luteinę, dzięki której wspomagają leczenie oczu (zmniejszają kruchość naczyń włosowatych i zapobiegają zmianom w polu widzenia oka). Wykazują osłonowe działanie w chorobach nowotworowych i przy zatruciach lekami i metalami ciężkimi.

W medycynie naturalnej – środek na wzmocnienie organizmu, przeciwko anginie, chorobom żołądka i dziąseł.

Jagody są przydatne do bezpośredniego spożycia i na przetwory.

Kanadyjskie odmiany jagody kamczackiej

Aurora Krzew gęsty i zwarty, silnie rosnący o pokroju wyprostowanym, osiąga wysokość 160-180 cm i szerokość 120 cm.
Owoce mają kształt wydłużony, owalny. Średnia masa owoców 1,9 g (max 2,1 g). Smak słodki. Owoce łatwo zauważalne na krzewie, łatwe do zbioru. Nie osypują się Dojrzewają w drugiej połowie czerwca, nierównomiernie, do połowy VII. Odmiana plenna-1 krzew daje w pełni owocowania 4-5 kg owoców.

Jagoda Kamczacka AURORA

W celu uzyskania obfitego plonowania poleca się sadzić kilka różnych odmian obok siebie (aby umożliwić zapylanie krzyżowe). Dobrymi zapylaczami dla odmiany Aurora są takie odmiany jak: Indigo Gem, Borealis czy Honebee

Borealis Pokrój krzewu rozłożysty, kulisty, zagęszczający się. Dorasta do 140 cm wysokości. Owoce nieduże 1,2-16 g, owalne, słodkie, bardzo smaczne. Dojrzewają w II połowie VI, nie opadają. Odmiana średnio plenna - z 1 krzewu otrzymamy 2-2,5 kg owoców. Doskonałe zapylanie z odmianą Aurora.

Jagoda kamczacka Borealis

Indigo Gem Krzew o pokroju kulistym, wys. 150 cm, rośnie średnio silnie. Owoce średniej wielkości, słodkie i bardzo smaczne, kształt wydłużony, owalny. Ich średnia masa to 1,4 g, długość 2,2 cm. Kwitnie w kwietniu. Owoce dojrzewają już na początku VI, równomiernie, co daje zbiór w jednym terminie. Odmiana plenna, z 1 krzewu zbierzemy 2,5-4 kg jagód. Zapylanie krzyżowe z odmianami Aurora i Honeybee.

Jagoda kamczacka Indigo Gem

Źródło: Działkowiec 6/2020

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com