Choroba występuje na większości gatunków roślin dyniowatych, najczęściej na ogórkach uprawianych w polu, rzadziej pod osłonami.
Objawami zaatakowania roślin przez patogena (Pseudomonas syringae pv. lachrymans) są dosyć liczne, drobne (do 0,5 cm średnicy) i wodniste plamy o kształcie kanciastym (plamy są ograniczone nerwami).
Blaszka liścia ogórka - góra
W okresach wysokiej wilgotności powietrza, po ich dolnej stronie blaszki liściowej, w miejscach plam, widoczne się mętne, śluzowate krople wycieku bakteryjnego. Są one charakterystyczne dla chorób wywołanych przez bakterie.
Blaszka liścia ogórka - dół
Następnie tkanki liścia w tych zainfekowanych miejscach zamierają i wykruszają się. Tworzą się dziury w liściu, otoczone białą obwódką. To resztki zaschniętej masy bakterii.
Blaszka liścia ogórka - góra. Widoczne dziurki i białe obwódki
Objawy podobne (wodniste zagłębienia) mogą również powstać na ogonkach liściowych, pędach i owocach
Sprawca choroby może przetrwać do następnego sezonu na resztkach porażonych roślin oraz na nasionach. W czasie wegetacji roznosi się z powietrzem, wodą (deszcz i podlewanie) oraz mechanicznie (pielęgnacja i zbiór ogórków). W rozprzestrzenianiu się patogenowi szczególnie służy wysoka wilgotność powietrza i długotrwałe zwilżanie rośliny.
Profilaktyka i zwalczanie
- należy przestrzegać 2-3 letniej przerwy w uprawie ogórka na tym samym polu
- wysiewać zdrowe nasiona
- uprawa gorczycy jako przedplonu (ogranicza występowanie choroby)
- uprawa odmian odpornych
- unikać zbioru ogórków, gdy rośliny są wilgotne
W okresie zagrożenia chorobą stosować profilaktycznie zabiegi ochronne przez opryskiwanie zalecanymi fungicydami miedziowymi:
Champion 50 WG
Cuprablau Z 35 WP
Mag 50 WG
Miedzian 50 WP
Miedzian Extra 350 SC
Uwaga: środki miedziowe posiadają 7 dni karencji, mogą wywoływać objawy fitotoksyczności i można je stosować tylko do początku kwitnienia roślin.
Preparatem mikrobiologicznym do stosowania zapobiegawczo jest Serenade ASO. Termin stosowania: od początku rozwoju pędów bocznych do fazy pełnej dojrzałości. Okres karencji – nie dotyczy.
Uwaga: ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed użyciem środka trzeba zapoznać się z informacją zamieszczoną w etykiecie.
Bakteryjna kanciasta plamistość ogórka jest powodem obniżenia plonów oraz pogorszenia jakości ogórków.
Źródło:
Choroby i szkodniki warzyw – J. Nowak, K. Wiech Plantpress Kraków 1998 r.
Program ochrony roślin warzywnych uprawianych w polu – Wydawnictwo PWR 2023 r.
zdj. własne, K.Krasoń