Zwierzęta hodowlane i chowane w gospodarstwach rolnych mogą być atakowane przez wiele gatunków pasożytów, które są niebezpieczne również dla ludzi.
Pasożyty dzielimy na te, bytujące wewnątrz organizmu zwierząt oraz pasożyty zewnętrzne, atakujące głównie skórę i narządy zmysłów.
Nasilenie występowania pasożytów u zwierząt powoduje choroby zwane robaczycami. Oto najczęściej występujące robaczyce zwierząt.
Glistnica – wywoływana jest przez glisty, przenoszona jest przez odchody zarobaczonych zwierząt, przez zanieczyszczoną paszę lub wodę. Objawy, to osłabienie, wychudzenie, brak apetytu, biegunki i wymioty a u młodych zwierząt możliwe upadki spowodowane wyniszczeniem organizmu.
Węgorczyca – wywoływana przez nicienie z rodzaju Strongyloides, atakuje młode zwierzęta, przez skórę lub drogą pokarmową przenoszona jest przez zwierzęta dorosłe. Objawy: wodnista, intensywna biegunka, niechęć do ssania i apatia, zwierzęta chudną, mają kaszel i duszności, często padają z wycieńczenia i odwodnienia.
Włośnica – wywoływana jest przez włośnia krętego, powszechnie występującego u dzików, przenoszona jest przez skarmianie odpadków mięsnych oraz przez zakażone gryzonie. Larwy umiejscowione w mięśniach powodują zaburzenia ruchu, duszności i świąd skóry. Źródłem zakażenia ludzi jest zjedzenie niebadanego mięsa wieprzowego lub dziczyzny.
Tasiemczyca – wywoływana przez tasiemce / uzbrojonego, nieuzbrojonego lub bruzdogłowca /, zarówno przez postać dorosłą, jak i larwalną / wągrzyca /. Przenoszona przez zainfekowaną paszę, wodę oraz gryzonie. Objawy: zaburzenia działania przewodu pokarmowego, biegunki, brak apetytu, osłabienie ogólne oraz wychudzenie.
Objawy zakażenia postacią larwalną to niedowłady, porażenia narządów ruchu, objawy neurologiczne, przyśpieszony oddech oraz akcja serca.
Bąblowica – wywoływana przez tasiemca bąblowcowego, przenoszonego przez zwierzęta drapieżne. Objawy to: spadek apetytu , zaburzenia trawienia ,chudnięcie , żółtaczka , kaszel, zaburzenia oddychania oraz duszności.
Motylica – wywoływana przez przywrę motylicę wątrobową, pośredniczy w zakażaniu ślimak - błotniarka, bytująca na podmokłych łąkach. Objawy: zaburzenia pracy wątroby, żółtaczka, martwica wątroby oraz ogólne wyniszczenie organizmu.
Aby ograniczyć zachorowania na robaczyce, należy prowadzić bardzo skrupulatną profilaktykę, czyli: dokładnie i starannie dezynfekować pomieszczenia inwentarskie i magazyny pasz, okresowo odrobaczać zwierzęta, kategorycznie nie skarmiać odpadami dzikich zwierząt, przed wprowadzeniem nowych zwierząt do stada przeprowadzić badanina obecność pasożytów, zwalczać gryzonie, nie wprowadzać zwierząt / psów i kotów / do pomieszczeń inwentarskich, przestrzegać elementarnych zasad higieny osobistej oraz nie wprowadzać obcych ludzi do budynków inwentarskich i najważniejsze - nie spożywać nie badanego mięsa.