^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
11
17
18
19
24
25
26
29
30
31

Aktywny senior w domu

 

indeks

W związku z wprowadzonym stanem epidemii, Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny zalecają i apelują aby seniorzy, jeśli jest to tylko możliwe, pozostali w domu.

Wychodzą naprzeciw temu lokalne urzędy, ośrodki pomocy, organizacje harcerskie i wiele organizacji pozarządowych a nade wszystko lokalne społeczności, które oferują osobom starszym pomoc w zakupach żywności i leków czy innych działaniach.

Warto tu wspomnieć, że rozmawiając z sołtysami zawsze słyszałam informację o tym, że powiadamiali mieszkańców o możliwości pomocy. Część robiła to poprzez kurendy czy ogłoszenia, a część dzwoniła bezpośrednio do osób starszych, co zawsze wywoływało ogromne wzruszenie.

Jednakże pozostawanie w domu to dla starszej osoby bezruch i często samotność. Warto więc od czasu do czasu po prostu zadzwonić do swojego sąsiada czy choćby pomachać na powitanie kiedy „siedzi w oknie” - To antidotum na osamotnienie, a na bezruch..?

Ponieważ u osób starszych już kilka dni bez ruchu , może spowodować trudne do odwrócenia konsekwencje dla całego organizmu, dlatego Krajowa Izba Fizjoterapeutów i Ministerstwo Zdrowia przygotowały program profilaktyczny "Aktywny senior w domu." Jest to zestaw kilkunastu bezpiecznych ćwiczeń, które seniorzy mogą wykonać w domu, a które na pewno ułatwią funkcjonowanie w trudnych chwilach.

Ćwiczenia zostały przygotowane przez fizjoterapeutów – ekspertów KIF, na co dzień pracujących z pacjentami geriatrycznymi, neurologicznymi czy kardiologicznymi.

Jak piszą twórcy programu: „Ćwiczenia są łatwe do wykonania dla każdego i nie wymagają specjalistycznego sprzętu, tylko zwykłych przedmiotów np. krzesło czy parapet. (…). Prezentowane ćwiczenia są bezpieczne. Konieczne jest jednak zachowanie kilku prostych zasad: stabilne buty, wybranie nieśliskiej powierzchni i ubioru, który nie krępuje ruchów.(…). Codzienny regularny ruch pozwala zachować większą sprawność oraz przyczynia się do poprawy funkcjonowania układu immunologicznego. Ponadto ćwiczenia fizyczne zmniejszają̨ ryzyko wystąpienia wielu chorób przewlekłych, wpływają̨ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia upadków oraz poprawiają funkcjonowanie poznawcze. Zalecamy, aby zaprezentowane działania profilaktyczne stały się codziennym punktem dnia, nie tylko w czasie stanu zagrożenia epidemicznego.”

Ćwiczenia są publikowane na specjalnej stronie fizjoterapiaporusza.pl oraz na You Tubie Ministerstwa Zdrowia.

 

Źródło: Ministerstwo Zdrowia, Krajowa Izba Fizjoterapeutów