^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
11
17
18
19
24
25
26
29
30
31

ZDEMASKUJ SWOJE JEDZENIE

eat original en

 

Kilkanaście organizacji rolniczych i wspierających rolnictwo z państw Unii Europejskiej, w tym NSZZ RI Solidarność , przygotowało, w ramach Europejskiej Inicjatywny Obywatelskiej, projekt „Zdemaskuj swoje jedzenie”.

Inicjatywa jest działaniem w kierunku zabiegania o ujednolicenie w Unii Europejskiej kryteriów znakowanie żywności, w celu poprawy bezpieczeństwa oraz przejrzystości informacji w obrębie całego łańcucha dostaw żywności. Każdy obywatel UE może w tej sprawie złożyć deklarację .

Jak czytamy na oficjalnej stronie akcji „szacuje się, że fałszowanie żywności w Europie powoduje szkody sięgające 12 mld EUR rocznie – przy czym należy zauważyć, że zjawisko to, w ciągu ostatnich kilku dekad uległo znacznemu nasileniu. Obowiązek informowania na etykietach o pochodzeniu żywności pomaga zapobiegać fałszerstwom oraz nieuczciwym praktykom handlowym, które nie tylko szkodzą wspólnemu rynkowi, ale również gospodarce krajowej. Obecnie obowiązek informowania o pochodzeniu produktu dotyczy takich artykułów spożywczych, jak: miód, oliwa z oliwek, świeże owoce i warzywa, ryby, wołowina, wieprzowina, mięso owiec, kóz oraz mięso drobiowe (świeże, schłodzone lub zamrożone). W przypadku wszystkich pozostałych artykułów spożywczych, informowanie o ich pochodzeniu jest dobrowolne. Dlatego też, w znacznej większości przypadków mamy do czynienia z brakiem informacji dotyczących pochodzenia takich artykułów spożywczych, jak produkty mięsne, mleko, przetwory mleczne, żywność nieprzetworzona oraz produkty jednoskładnikowe (jak np. mąka czy cukier) .”

Jednym z działań w naszym kraju jest podpisane przez ministra Ardanowskiego rozporządzenie, które wprowadza znakowanie polską białą-czerwoną flagą ziemniaków. Minister zapowiedział, że wystąpi również do Komisji Europejskiej o notyfikację znakowania mięsa.

Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z akcją i podpisania deklaracji. Hasło „W naszych rękach nasze zdrowie „ to nie pusty frazes ale realne działanie i namacalne efekty.

Interaktywny formularz znajduje się na stronie: https://www.eatoriginal.eu/

Informacje ze stron :minrol, eatoriginal