^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
11
17
18
19
24
25
26
29
30
31

Dożynki powiatowe w Boronowie

W dniach 23-24.08.2014 r. w gminie Boronów odbędą się Dożynki Powiatowe.

Święto poświęcone jest tegorocznym zbiorom zbóż w czasie których dziękuje się za plony

i prosi o jeszcze lepsze w przyszłym roku.

 

Dawniej dożynki zwane były w różnych stronach Polski wyżynki, obrzynki, wieniec, wieńcowe, okrężne.  Towarzyszyły im różne praktyki takie, jak wieniec, pozostawienie ostatniej kępy (pas niezżętego zboża), organizowano biesiady. 

W okresie międzywojennym zapoczątkował się zwyczaj organizowania dożynek gminnych, powiatowych i parafialnych. Święto to w późniejszym okresie było organizowane zawsze w niedziele, po po zakończeniu żniw.  Do dnia dzisiejszego zachował się obrzęd przygotowywania koron przez poszczególne wsie, które są w czasie uroczystości święcone wraz z chlebem. Po zakończonej Mszy tworzy się barwny korowód wozów, na których wiezie się narzędzia rolnicze i maszyny, Dawniej niesiono tablice z napisami: „Niech żyje gospodarski stan", "Cześć pieśni".

W dożynkowych tańcach i śpiewach biorą udział osoby ukazujące poszczególne prace, czy zawody na wsi, odbywa się również pokaz koron, podczas którego wybierana jest najładniejsza.

 

doż2

 

 

Dożynki to wspaniałe Święto w którym warto wziąć udział, aby poczuć choć część dawnych tradycji i zwyczajów zwiążanych z Świętem Plonów