^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
11
17
18
19
24
25
26
29
30
31

A święta już tuż tuż...

index22

Szanowni Państwo święta Bożego Narodzenia już blisko.Śpiewano kiedyś piosenkę zbudujemy nowy dom i zbudowano ich wiele, ale nic nie zmieniło tego, że największą potrzebą ludzkości jest kontynuowanie tradycji.Ubierając choinkę nie zapomnijmy o symbolice ozdób choinkowych, jak i samego drzewka, ma swe korzenie w tradycji ludowej, częściowo wyrosłej na gruncie biblijnym:

Gwiazda Betlejemska zawieszona na  czubku choinki jest symbolem gwiazdy, która prowadziła trzech królów do żłóbka. Obecnie ma pomagać w powrotach do domu z dalekich stron i jest symbolem przyjazdu różnych członków rodziny, żeby wspólnie zjeść kolację wigilijną.

Oświetlenie choinki broniło dostępu złym mocom, a także miało odwrócić nieżyczliwe spojrzenia ludzi (zły urok). W chrześcijańskiej symbolice religijnej wskazywało natomiast na Chrystusa, który według tych wierzeń miał być światłem dla pogan.

Jabłka zawieszane na gałązkach symbolizowały biblijny owoc, którym kuszeni byli Adam i Ewa. Później zastąpiono je małymi rajskimi jabłuszkami. Pierwotnie zapewnić miały zdrowie i urodę.


Słodkości - zawieszone na gałązkach cukierki,ciasteczka  przypominały o radości płynącej ze żłóbka,więc i dziś niech ich nie zabraknie, aby cieszyć się z narodzenia Bożej Dzieciny.


Orzechy zawijane w sreberka nieść miały dobrobyt i siłę.

Papierowe łańcuchy przypominały o zniewoleniu grzechem, zaś w ludowej tradycji niektórych regionów Polski uważano, że łańcuchy wzmacniają rodzinne więzi oraz chronią dom przed kłopotami. Zawieśmy jeden długi od samego czubka choinki aż do samego dołu aby nasze rodziny były nierozerwalne.

Dzwonki oznaczają dobre nowiny i radosne wydarzenia a takich by jak najwięcej i dziś  było...

Anioły mają opiekować się domem i ludźmi i tak niech będzie dalej.

Jemioła ten symbol przybył do nas z Anglii. Pod jemiołą całują się zakochani oraz skłócone ze sobą osoby. Pęk jemioły należy trzymać w domu do następnych świąt.

Samo żywe drzewko stało się w chrześcijaństwie symbolem Chrystusa jako źródła życia a dominujący kolor czerwony w okresie świątecznym ma odpędzać wszystkie choroby.

Wierzyć nie wierzyć, ale niech się to wszystko ziści byśmy mieli nadzieję na lepsze jutro.

opłatek


Kiedy mamy choinkę ubraną nakryjmy stół śnieżnobiałym obrusem ,postawmy opłatek a obok 12 lub 7 a może jak kiedyś u najbiedniejszych bywało 5 potraw wigilijnych,zaprośmy samotnych i usiądźmy razem do świątecznego  stołu ,podzielmy się opłatkiem i pośpiewajmy kolędy a o 24.00 idźmy na Pasterkę powitać Bożą Dziecinę i Świętą Rodzinę, spędżmy radośnie i miło ten świąteczny czas.

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku 2019 !