^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
11
17
18
19
24
25
26
29
30
31

"Młodzieżowe Forum Zrównoważonego Rozwoju Obszarów Wiejskich"

W dniach 21-23 września 2018 roku odbył się wyjazd szkoleniowy pn. "Młodzieżowe Forum Zrównoważonego Rozwoju Obszarów Wiejskich" , w którym uczestniczyła młodzież z województwa śląskiego, w wieku od 16 do 35 roku życia. Podczas trzydniowego pobytu w Złotym Potoku, przeprowadzone zostały wykłady m.in. na temat PROW 2014-2020, gospodarki nisko-emisyjnej oraz odnawialnych źródeł energii.Drugiego dnia szkolenia wizytowaliśmy gospodarstwo agro-edukacyjne „Jurajska Spiżarnia" w Białej Wielkiej k. Lelowa, gdzie młodzież poznała produkty lokalne i tradycyjne, z których słynie okolica oraz poznała jak wyglądało typowe wiejskie gospodarstwo i jego otoczenie. Gospodarze opowiedzieli oraz zaprezentowali oraz jak powstawały najprostsze pokarmy: chleb, masło, ser i miód. Dynamiczna opowieść połączona była z warsztatami, będącymi starymi, tradycyjnymi metodami wytwarzania podstawowych produktów żywnościowych na polskiej wsi. Każdy z uczestników mógł wyrobić ciasto i uformować podpłomyki, które następnie były wypiekane w starym piecu chlebowym, przystąpić do czynności ubijania masła w kierzance i oddzielania mleka i śmietanki przy użyciu centryfugi, a także przeprowadzono konkursy dojenia sztucznej krowy o imieniu "Lela".Następnie odwiedziliśmy gospodarstwo edukacyjno-agroturystyczne "Sokole ranczo" w Biskupicach k. Olsztyna, gdzie młodzież została oprowadzona po niemalże wszystkich jego zakamarkach. Oprócz zaobserwowanej nietuzinkowej bazy noclegowej i zwierząt gospodarskich, młodzież wysłuchała ciekawych wskazówek gospodarza nt. ekologicznych upraw na podłożu ze zrębków, poznała innowacyjne drzewo tlenowe "oxytree" oraz zetknęła się z niebywałą innowacją na obszarach wiejskich: największym w Polsce torem treningowym OCR, na którym mogła spróbować własnych sił. W gospodarstwie zaserwowano obiad z wykorzystaniem produktów pochodzących z tutejszych upraw, a następnie wysłuchaliśmy prezentacji nt. zagród edukacyjnych i agroturystyki oraz sprzedaży bezpośredniej z gospodarstwa, przeprowadzonych przez pracownika gospodarstwa oraz przez P. Danutę Tomzę - specjalistę ze Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.
Wyjazd szkoleniowy obfitował w wiele walorów edukacyjnych i niesamowite widoki, a co najważniejsze, poszerzył horyzonty uczestników w wielu aspektach: rolniczych i ogrodniczych, turystyki wiejskiej, innowacji oraz tradycyjnego przetwórstwa i historii polskiej wsi. Wielkim atutem była ogromna gościnność ze strony gospodarzy, którzy opowiadali nie tylko o swojej pracy i działalności, ale przede wszystkim o własnych spostrzeżeniach i doświadczeniach oraz pasji z jaką działają i tworzą, co inspirowało ich do dalszej pracy. Można stwierdzić z całą pewnością, że region jury Krakowsko-Częstochowskiej jest niezwykłym miejscem, pełnym ciekawych i nieodkrytych jeszcze przez wiele osób miejsc, pomimo bliskości zamieszkania.
Operacja została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej "Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

opracował K.Kokoszka

0

3

4

5

8

9

Fot. K.Koszka