^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Katalpa warto ją mieć w ogrodzie

Surmia Katalpa Storczykowiec inaczej nazywana katalpą to wspaniała roślina, która z roku na rok bije coraz większe rekordy popularności. Zawdzięcza to swemu pokrojowi, liściom i cudownym kwiatom. Obojętnie czy mamy sporo otoczenia, czy też tylko mały skrawek ogrodu. Katalpa będzie dla każdego egzotyką, która w naszych warunkach nieźle sobie radzi. A czy wiecie, że sadzonki surmii katalpy odstraszają komary?

Surmia katalpa należy ona do bardzo małej rodziny bigoniowatych, do których należy tylko 11 gatunków roślin. Pochodzi z rejonów Ameryki Północnej oraz Azji. Katalpa surmia zachwyca cała! Pierwsza jest jej imponująca korona, która może się rozrosnąć nawet na 8-10 metrów szerokości. Jest przy tym niesamowicie gęsta. Zawdzięcza to także swym liściom. Są one duże, przeważnie sercowate, osiągające nawet 30 cm długości! Co prawda zrzuca je na zimę i prawie wszystkie na raz w przeciągu kilku dni. Kolejną ozdobą surmii katalpy są jej miododajne kwiaty. Wyglądają do złudzenia jak kwiaty storczyka, tylko są większe. Dlatego też katalpa nazywana bywa storczykowcem. Pojedynczy kwiat surmii najczęściej jest biały, ma żółty środek i bordowe cętki na płatkach. Następną i niezwykle cudowną ozdobą są owoce, które pojawiają się na drzewie. Są to strąki nasienne, które potrafią osiągnąć nawet pół metra długości! Wyglądają jak długie fasolki zwisające z pędów. Pozostają na roślinie, aż do wiosny, przez to zimą katalpa pięknie prezentuje się w ogrodzie. Finalnie w naszych warunkach katalpa dorasta do 10 metrów wysokości i jak już wcześniej wspomniałam 8 metrów szerokości w koronie. Jeśli mamy mało miejsca to możemy posadzić egzemplarze szczepione na pniu. Obecnie  można w ogrodach można podziwiać kwitnące katalpy.
Surmia katalpa — uprawa ma nieduże wymagania. Stanowisko dla katalpy winno być słoneczne, ciepłe i najlepiej osłonięte od wiatru. Na zimnym o zbyt wietrznym miejscu surmia może przemarzać. Warto młode katalpy okrywać matami słomianymi lub agrotkaniną, szczególnie surmię katalpę szczepioną na pniu. Podłoże najlepiej żyzne, przepuszczalne, niezbyt ciężkie i bogate w składniki pokarmowe.Przycinamy ją w razie potrzeby.

image000004

image0000001

 
This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com