^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

XXIII KRAJOWA WYSTAWA ROLNICZA

  W dniach 6-7 września br. odbyła się w Częstochowie XXIII Krajowa Wystawa Rolnicza – jedna z największych w Polsce imprez w branży rolniczej. Swoje oferty produkcyjne, handlowe i usługowe zaprezentowało ponad 400 firm i instytucji rolniczych z całego kraju. Po raz kolejny honorowy patronat nad Wystawą objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - Bronisław Komorowski.


     Na uroczystą inaugurację rolniczego święta, która odbyła się w sobotę 6 września, w Auli Akademii Polonijnej w Częstochowie, przybyli m.in.: Janusz Gołos - Ekspert ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w Kancelarii Prezydenta RP, Jerzy Chróścikowski - Przewodniczący Senackiej Komisji Rolnictwa, Marek Cieśliński - Dyrektor Departamentu Strategii i Analiz w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Kazimierz Karolczak - Wicemarszałek Województwa Śląskiego, Stanisław Dąbrowa - Członek Zarządu Województwa Śląskiego, Andrzej Gościniak Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Krzysztof Matyjaszczyk - Prezydent Miasta Częstochowy, Jarosław Sierszchulski Wiceprezes ARiMR, Andrzej Butra - Dyrektor Oddziału Terenowego ANR w Opolu, Tomasz Żabiński - Dyrektor Oddziału ARR w Katowicach, Marek Pirsztuk - Główny Lekarz Weterynarii, Marcin Adamczyk - Zastępca Dyrektora CDR w Brwinowie, Władysław Serafin - Prezes Krajowego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych, Bernadetta Niemczyk - Przewodnicząca Rady Krajowej Kół Gospodyń Wiejskich, Roman Włodarz - Prezes Śląskiej Izby Rolniczej. Obecni byli również śląscy parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów lokalnych województwa śląskiego oraz instytucji obsługujących wieś i rolnictwo. Władze kościelne reprezentowali J.E. ks. Biskup Edward Białogłowski - Krajowy Duszpasterz Rolników oraz ks. Prałat Stanisław Sojka - Sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników.

 

 

     Rolników, handlowców oraz gości honorowych powitał Pan Grzegorz Boski - Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

 IMG 4201

 

    W czasie otwarcia Wystawy dokonano podsumowania wojewódzkich edycji konkursów prowadzonych przez ŚODR w Częstochowie: „AGROLIGA 2014", „Najlepsze gospodarstwo agroturystyczne w województwie śląskim", „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne w województwie śląskim". Nagrody i wyróżnienia otrzymali także zwycięzcy lokalnego konkursu „Na najlepszy zakład przetwórstwa rolno – spożywczego oraz najlepsze gospodarstwo regionu częstochowskiego".

 

 IMG 4236

     

    Okolicznościowe upominki za szczególne wspieranie działań związanych z organizacją tegorocznej Wystawy - wręczali dyrektor Ośrodka Pan Grzegorz Boski oraz zastępca dyrektora ŚODR w Częstochowie, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Wystawy - Pani Jadwiga Bugaj.

 

 IMG 4215

 

    

Następnie odbyła się najbarwniejsza część uroczystości – przemarsz w korowodzie przy akompaniamencie Orkiestry OSP Miedźno z Akademii Polonijnej na tereny wystawowe do III Alei NMP.

 

 IMG 4332

  

Wystawa, to nie tylko ekspozycje. To także okazja do podnoszenia swojej wiedzy, wymiany doświadczeń i integracji całego środowiska rolniczego. Podczas dwudniowej imprezy rolnikom doradzali pracownicy naukowi 10-ciu instytutów branżowych resortu rolnictwa oraz eksperci z MRiRW, ARiMR, ARR, ANR, CDR, KRUS, KRIR, KZRKiOR, a także banków obsługujących wieś i rolnictwo.

 

 IMG 4354

  

   Swoją ofertę po raz pierwszy zaprezentowały śląskie ZGRODY EDUKACYJNE zrzeszone w Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. To dowód na to, że gospodarstwa agroturystyczne wciąż poszukają nowych rozwiązań i nowych inspiracji.

 

 IMG 4666

   

  Szczególnym powodzeniem cieszyła się Wystawa Maszyn Rolniczych. Znani producenci maszyn i urządzeń rolniczych informowali, jak kompleksowo wyposażyć swoje gospodarstwa w najnowocześniejszy sprzęt.

 

 IMG 4499

  

   W programie dwudniowej imprezy znalazły się także: targi nasienne, paszowe i pszczelarskie, wystawa przedsiębiorczości, kiermasze rolnictwa ekologicznego i produktów rolno-spożywczych, prezentacje Lokalnych Grup Działania oraz Odnawialnych Źródeł Energii.

 

IMG 4386 

  

    Festiwal Produktów Tradycyjnych i Lokalnych wspierany przez Agencję Rynku Rolnego -  to pokaz, połączony z degustacją, mający na celu promocję regionu śląskiego i jego tradycji kulinarnych.

 

 IMG 4479

 

   Wystawa Drobnego Inwentarza i Ptaków Ozdobnych przy Liceum H. Sienkiewicza najbardziej zainteresowała najmłodszych.

 

IMG 4526 

 

I jak zwykle oblegane stoiska ogrodnicze na Kiermaszu Kwiatów i Krzewów Ozdobnych.

 

 IMG 4530

 

   Wystawę tłumnie zwiedzali częstochowianie i pielgrzymujący na jasnogórskie uroczystości dziękczynienia za plony, rolnicy z całego kraju.

 

 IMG 4703

  

  

      Rolnicze święto to doskonała okazja o rozmów o przyszłości wsi i rolnictwa - w Starostwie Powiatowym w Częstochowie odbyło się spotkanie wszystkich instytucji rolniczych, działających na terenie województwa śląskiego.

 

 starostwo

  

 

        W sobotni wieczór (7 sierpnia br.) w Filharmonii Częstochowskiej odbył się koncert galowy "A to Polska właśnie" Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk". Przed koncertem wręczone zostały: puchar ministra rolnictwa dla producentów maszyn rolniczych, statuetki Dyrektora ŚODR dla najlepszych beneficjentów doradztwa rolniczego w województwie śląskim oraz statuetki Stowarzyszenia Naukowo – Technicznego Inżynierów i Techników Rolnictwa Oddział w Częstochowie.

 

IMG 4611
   

   

Wystawie towarzyszyły wydarzenia okolicznościowe z dziedziny twórczości artystycznej i badawczo-edytorskiej. Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie przygotował wystawę pt. „OSKAR KOLBERG" ze zbiorów Muzeum Wsi Radomskiej. W zagrodzie Włościańskiej (Park Staszica) odbyła się wystawa „W domu tkaczki", a w Muzeum Częstochowskim można było oglądać wystawę „Hoczki, szczytki, orpanty – strój i biżuteria cieszyńska".

 

 

 

   Na Placu Biegańskiego w ramach XV Dni Europejskiej Kultury Ludowej mogliśmy podziwiać występy kapel i zespołów ludowych z całej Polski i zagranicy, m.in. z Sycylii i Słowacji.

 

IMG 4789 

  

  

W niedzielę 7 września o godz. 11.00, jak co roku, tysiące rolników z całej Polski uczestniczyło we mszy świętej na Jasnej Górze. W podziękowaniu za tegoroczne zbiory, rolnicy ofiarowali dożynkowe wieńce, chleb oraz owoce, warzywa, miód i kwiaty.

 kokoszka

 

  Organizatorem XXIII Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie był Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, a współorganizatorami Urząd Miasta Częstochowy oraz Samorząd Województwa Śląskiego.
Patronatem Wystawę objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Śląskiego, Wojewoda Śląski, Prezydent Miasta Częstochowy, Duszpasterstwo Rolników Episkopatu Polski i Archidiecezji Częstochowskiej.
Imprezę wspierali m.in.: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w Katowicach, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencja Rynku Rolnego, Agencja Rynku Rolnego, Agencja Nieruchomości Rolnych, Starostwo Powiatowe w Częstochowie, Starostwo Powiatowe w Kłobucku, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Związek Młodzieży Wiejskiej, Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Rolnictwa Oddział w Częstochowie

Patronat telewizyjny nad imprezą sprawowała TVP Katowice. Ponadto patronat medialny objęli: Polskie Radio Katowice, TV Orion, NTL Radomsko, Radio FIAT, Gazeta Częstochowska, Życie Częstochowy i Powiatu, Tygodnik Poradnik Rolniczy, Top Agrar Polska, Tygodnik 7 Dni.

 

 

     XXIII Krajowa Wystawa Rolnicza w Częstochowie od lat towarzysząca jasnogórskim uroczystościom dziękczynienia za plony - zgromadziła ok. 80 tys. zwiedzających.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tegorocznej Wystawy, które zamieszczone zostały na naszej stronie internetowej www.czwa.odr.net.pl w zakładce GALERIA

 

                                                                                                                                                                                                         Barbara Gąsiorowska

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com