Szeroko pojęte działania w zakresie ekologii i ochrony środowiska wiążą się również z właściwym podejściem do żywności ( nie tylko tej , która jest produkowana metodami ekologicznymi).
Wyprodukowanie żywności niezależnie od sposobu produkcji zwiąże się z ponoszeniem nakładów finansowych, produkcyjnych itp. Aby uniknąć marnowania wyprodukowanej żywności została m.in. wprowadzona w życie ustawa z dnia 19 lipca 2019 o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Ustawa ta określa „zasady postępowania z żywnością oraz obowiązki sprzedawców żywności w celu przeciwdziałania marnowaniu żywności oraz negatywnym skutkom społecznym, środowiskowym i gospodarczym wynikającym z marnowania żywności”.
Zgodnie z w/w ustawą każdy sprzedawca żywności zobowiązany jest złożyć pisemne roczne sprawozdanie o marnowaniu żywności do 31 marca 2024r. do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach . Zapisy ustawy wskazują, że sprzedawca żywności jest obowiązany do ponoszenia opłaty za marnowanie żywności, która stanowi iloczyn stawki opłaty i masy marnowanej żywności. Podstawę obliczenia opłaty stanowi 90% masy marnowanej żywności w kilogramach, a stawka opłaty wynosi 0,1 zł za 1 kg marnowanej żywności.
Dodatkowe informacje dotyczące sposobu określania wysokości opłaty oraz sposobu jej wnoszenia można znaleźć w Ustawie - Dz. U. 2019 poz. 1680.
Szczegółowe informacje dotyczące wzoru składanego wniosku można pozyskać na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej w Katowicach.
Źródło:
https://www.wfosigw.katowice.pl/9-aktualnosci/2936-informacja-dla-sprzedawcow-zywnosci-4.html
Dz. U. 2019 poz. 1680 – Ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności- link:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190001680/U/D20191680Lj.pdf
Zdjęcie pochodzi ze strony: https://pl.wikipedia.org/wiki/Marnotrawstwo_%C5%BCywno%C5%9Bci