^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

XLII Dni Otwartych Drzwi

ASF - informacje dla hodowców trzody chlewnej

ulotka asf

Wymogi prawa dotyczące środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń poza obszarem ochronnym, obszarem objętym ograniczeniami oraz obszarem zagrożenia obowiązujące od dnia 28 lutego 2018 r.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kłobucku w związku z opublikowanym w dniu 13 lutego 2018 r Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 lutego 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń ( Dz. U. z 2018 r poz. 360), poniżej zamieszcza nakazy oraz zakazy określone w ww. rozporządzeniu. Wymienione poniżej wymogi, ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację epidemiologiczną dotyczącą afrykańskiego pomoru świń, będą w przyszłości przedmiotem wnikliwych kontroli inspekcji weterynaryjnej.

Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej poza obszarem ochronnym, obszarem objętym ograniczeniami oraz obszarem zagrożenia, nakazuje się:

1. Karmienie świń paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących.
2. Prowadzenie rejestru środków transportu do przewozu świń wjeżdżających na teren gospodarstwa oraz rejestru wejść osób do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie.
3. Zabezpieczenie budynku, w którym są utrzymywane świnie, przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz domowych.
4. Utrzymywanie świń w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach, w których są utrzymywane tylko świnie mających oddzielne wejścia oraz niemających bezpośredniego przejścia do innych pomieszczeń, w których są utrzymywane inne zwierzęta kopytne.
5. Wykonywanie czynności związanych z obsługą świń wyłącznie przez osoby, które wykonują te czynności tylko w danym gospodarstwie.
6. Stosowanie przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą świń, przed rozpoczęciem tych czynności, środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się afrykańskiego pomoru świń, w tym mycie i odkażanie rąk oraz oczyszczanie i odkażanie obuwia.
7. Bieżące oczyszczanie i odkażanie narzędzi oraz sprzętu wykorzystywanych do obsługi świń.
8. Używanie przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą świń odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego przeznaczonego wyłącznie do wykonywania tych czynności.
9. Wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie, i wyjściami z tych pomieszczeń, przy czym szerokość wyłożonych mat powinna być nie mniejsza niż szerokość danego wejścia lub wyjścia, a długość- nie mniejsza niż 1 m, a także stałe utrzymywanie tych mat w stanie zapewniającym utrzymanie skuteczności działania środka dezynfekcyjnego.
10.Sporządzenie przez posiadaczy świń spisu posiadanych świń, z podziałem na prosięta, warchlaki, tuczniki, lochy, loszki,
knury, i knurki, oraz bieżące aktualizowanie tego spisu.
11.Zabezpieczenie wybiegu dla świń podwójnym ogrodzeniem o wysokości wynoszącej co najmniej 1,5 m, związanym na
stałe z podłożem - w przypadku utrzymywania świń w gospodarstwie w systemie otwartym.

Zakazuje się:
1.wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa, w którym są utrzymywane świnie, zwłok dzików, tusz dzików, części tusz dzików i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego pochodzących z dzików oraz materiałów i przedmiotów, które mogły zostać skażone wirusem afrykańskiego pomoru świń.

2.wykonywania czynności związanych z obsługą świń przez osoby, które w ciągu ostatnich 72 godzin uczestniczyły w polowaniu na zwierzęta łowne lub odłowie takich zwierząt.

Ponadto Powiatowy Lekarz Weterynarii w Częstochowie informuje, że nie stosowanie się do wymienionych nakazów i zakazów zgodnie z art.78 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U z 2014 r., poz. 1539, z późn. zm.) podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

Ulotka - Apel MRiRW oraz GLW do hodowców trzody chlewnej. Uwaga! ASF

ASF - informacje dla hodowców, dotyczące żródeł zakupu słomy

Ulotka ASF - rolnicy cały kraj

Zasady mycia i dezynfekcji środków transportu, obuwia i pomieszczeń

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com