^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

23 STYCZNIA - DNIEM BEZ OPAKOWAŃ FOLIOWYCH

dzień bez foliówek

W dniu jutrzejszym tj. 23 stycznia przypada Dzień bez opakowań foliowych. Jest to inicjatywa, która zrodziła się kilka lat temu ze względów proekologicznych. To właśnie szwedzki inżynier Gustav Thulin Sten w 1965 roku opatentował cienką torebkę foliową. Niestety zdarzają się przypadki niewłaściwego korzystania z popularnych „foliówek”, co skutkuje wzrastającym zanieczyszczeniem środowiska.  

Należy podkreślić fakt, iż opakowania foliowe charakteryzują się długim okresem rozkładu. W literaturze można znaleźć informacje o tym, że degradacja typowej „jednorazowej” torby foliowej może trwać nawet kilkaset lat, podczas gdy czas jej przeciętnego użytkowania wynosi zaledwie 20 minut. Torebki foliowe, które trafiają w ciągu roku na polskie wysypiska, to odpady o wadze około 55 tysięcy ton. Często używane „foliówki” nie tylko trafiają na wysypiska, ale również dostają się do wód. Źródła podają, że co roku w oceanach znajduje się około 50 tysięcy ton plastikowej folii, która jest w stanie zabić ponad milion morskich ptaków i sto tysięcy morskich ssaków.

Z uwagi na trwałość opakowań foliowych w krajach Unii Europejskiej dąży się do ograniczenia liczby zużywanych wspomnianych opakowań. Celem Unii jest doprowadzenie do stanu, w którym przeciętny mieszkaniec będzie używał do 40 sztuk w 2025 roku. W Danii i Finlandii cel ten już został osiągnięty, gdyż wykorzystuje się tam średnio 4 sztuki torebek rocznie na mieszkańca. Według prowadzonych statystyk w Polsce zużywanych jest ponad 450 sztuk na osobę. Mimo wszystko zauważalnym jest fakt, iż dąży się do ograniczenia dostępności „foliówek”, a wielkopowierzchniowe sklepy zachęcają do korzystania z papierowych bądź materiałowych toreb na zakupy.

Działania związane z ograniczeniem korzystania z woreczków foliowych wprowadzają także rządy wielu krajów na świecie. W Indiach plastiku można używać tylko do transportu biomedycznych odpadów. Natomiast w Chinach, gdzie do niedawna codziennie zużywano około 3 mld torebek, za rozdawanie „foliówek” poniżej 0.025 mm grubości sprzedawcy grozi konfiskata towaru oraz grzywna.

Warto więc, podążając w kierunku ekologicznym wykorzystywać papierowe bądź materiałowe torby. Natomiast jeśli zdarzy się konieczność użycia nieekologicznej jednorazówki, to powinna ona być właściwie wykorzystana, a w efekcie zostać segregowana i trafić do odpowiedzniego pojemnika na odpady.

Źródło:

www.parkilodzkie.pl

www.ekokalendarz.pl

Zdjęcie pochodzi ze strony www.ugotuj.to

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com