^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Pryszczyca - aktualizacja komunikatu MRiRW na 7 maja 2025 r.

Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW:

W Polsce nie ma pryszczycy i nie ma podejrzeń ewentualnej transmisji wirusa na terytorium RP. Bez nowych zakażeń pozostają także Słowacja i Węgry, mimo to polskie służby nadal utrzymują 24 godzinne kontrole prowadzone na 7 przejściach granicznych, do których przekierowany jest cały ruch pojazdów transportujących m.in. żywe zwierzęta parzystokopytne (Barwinek, Chyżne, Boguszewicze – Cieszyn, Gorzyczki, Zwardoń, Trzebina, Kudowa Słone). Przypominamy, iż w pasach dróg krajowych ustawione są tablice informacyjne o ograniczeniach w ruchu wjazdowym.

Od 17 kwietnia do 6 maja br. z Węgier do Polski nie transportowano żadnych zwierząt parzystokopytnych; brak również przesyłek owiec, kóz i świń. Od 11 kwietnia do 6 maja br. ze Słowacji do Polski wjechały 164 przesyłki bydła do uboju (1 722 sztuki zwierząt), wszystkie przesyłki pochodziły ze stref wolnych od pryszczycy, na których nie obowiązywały żadne ograniczenia w handlu wewnątrzunijnym. W okresie od 24 kwietnia do 6 maja br. ze Słowacji do Polski wjechało również 5 przesyłek owiec do uboju (212 sztuk zwierząt). Wszystkie przesyłki bydła i owiec przyjechały do zakładów zlokalizowanych w województwie małopolskim i zostały poddane dezynfekcji na przejęciach granicznych oraz w miejscach docelowych.

W Polsce nie ma też nowych zakażeń wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Przypomnijmy, ostatnie 85 ognisko HPAI stwierdzono 2 maja w gospodarstwie komercyjnym zlokalizowanym w m. Kierzenko, gm. Kępno, powiat kępiński, w województwie wielkopolskim, w którym utrzymywanych było łącznie 20 523 gęsi
oraz kur rzeźnych. Wcześniejsze przypadki zakażeń drobiu stwierdzono w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. 

Apelujemy do rolników, hodowców i wszystkich osób mających bieżący kontakt z hodowcami o odpowiedzialne zachowania i bezwzględne stosowanie zaostrzonych zasad ochrony. Przypominamy, że wszystkie regulacje mają być do odwołania realizowane przez producentów i hodowców drobiu oraz Inspekcję Weterynaryjną. Ich szczegółowy katalog zawarty jest we wcześniejszych komunikatach Zespołu Zarzadzania Kryzysowego MRiRW (ostatnia publikacja wczoraj: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca---aktualizacja-komunikatu-mrirw-na-6-maja-2025-r)

Przypominamy, dla wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) okresem najwyższego ryzyka (łatwość przeniknięcia wirusa do ferm utrzymujących drób) jest okres jesienno-zimowo -wiosenny, przy czym największa liczba ognisk potwierdzana jest cyklicznie od października do kwietnia (migracje dzikich ptaków). Biorąc pod uwagę specyfikę występowania HPAI w Polsce i w innych krajach, gdzie występuje wirus można założyć, że jesteśmy w trendzie wygaszania zakażeń, a nowy sezon zachorowań może rozpocząć się w okresie jesieni i przejść płynnie z ogniskami na początek przyszłego roku.

Pełena treść informacji na stronie MRiRW - otwórz
Wszystkie dotychczasowe komunikaty sztabu kryzysowego MRiRW dostępne są na stronie Pryszczyca – Walczymy z dezinformacją.  

Aktualne informacje dot. sytuacji epidemiologicznej: Główny Inspektorat Weterynarii 

komunikat 7 maja 1

 

Źródło: MRiRW

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com