^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Konsultacje społeczne projektu Kodeksu Dobrej Praktyki Rybackiej w Akwakulturze

unia pk 2014

 

  TOWARZYSTWO PROMOCJI RYB ma zaszczyt zaprosić hodowców karpi i pstrągów oraz przedstawicieli instytucji związanych z branżą rybacką i z nią współpracujących do udziału w konsultacjach społecznych projektu Kodeksu Dobrej Praktyki Rybackiej w Akwakulturze

Konsultacje odbędą się w dniach 15-17 września 2014 r. w Centrum Szkoleniowym Falenty, Aleja Hrabska 4, 05-090 Raszyn-Falenty.

"Kodeks Dobrej Praktyki Rybackiej w Akwakulturze" będzie dokumentem określającym zespół najważniejszych zasad, których przestrzeganie gwarantuje zrównoważone korzystanie z zasobów naturalnych przez obiekty, w których prowadzony jest chów i hodowla ryb. To zapewni produkcji ryb właściwe jej miejsce i rangę wśród innych gałęzi sektora produkcji żywności, rybom zaś umożliwi wzrost w warunkach jak najmniej ingerujących w ich przystosowania naturalne. Podstawowymi celami kodeksu są:

1. Promocja zrównoważonych technik produkcji w stawowej gospodarce rybackiej oraz w chowie i hodowli ryb łososiowatych.

2. Wdrażanie standardów, które są zgodne z wymaganiami stawianymi przyjaznej środowiskowo oraz społecznie akceptowanej praktyce rybackiej.

3. Promocja zgodności między regulacjami prawnymi i oczekiwaniami konsumenta.

Projekt kodeksu został opracowany przez zespół ekspertów z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Polskiej Akademii Nauk w Gołyszu, Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie oraz praktyków z gospodarstw karpiowych i pstrągowych.

Stosowanie zasad postępowania w postaci Kodeksu pozwoli rybakom w przyszłości na bardziej świadome trzymanie się litery prawa, natomiast administracji, w tym organom kontrolnym, na unikanie ewentualnych omyłek. Dotychczasowy brak Kodeksu sprzyja dowolności interpretacji, co prowadzi do niejednolitego sposobu traktowania gospodarstw rybackich w różnych regionach kraju.

Zakres merytoryczny konsultacji:

1. Technologia produkcji.

2. Ochrona środowiska.

3. Zdrowie i dobrostan ryb.

4. Gospodarowanie wodą.

5. Bezpieczeństwo żywności.

Udział w konsultacjach jest bezpłatny.

Zgłoszeń należy dokonywać do dnia 31 sierpnia 2014 r. za pomocą formularza zamieszczonego na stronie internetowej http://www.pankarprybacy.pl/akt366.php .

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com