^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Pasożyty zwierząt gospodarskich (część II)

Stajnia Wiking

 

 

     Organizmy, które żyją kosztem innych, nazywamy pasożytami. Te organizmy, które żyją na powierzchni skóry lub przebywają tam czasowo w celu uzyskania jednostronnej korzyści, kosztem gospodarza, to pasożyty zewnętrzne.

     Pasożyty zewnętrzne zwierząt gospodarskich wywołują niepokój, pogarszają warunki bytowania i pobierania paszy, mechanicznie uszkadzają skórę zwierząt tworząc „bramę infekcji", a toksynami zatruwają organizm. Duże nasilenie pasożytów rzadko prowadzi do upadków, ale może powodować znaczne straty w produkcji zwierzęcej.

       

Najważniejsze choroby pasożytnicze zwierząt gospodarskich.

Świerzb – choroba wywoływana przez roztocza pasożytniczego – świerzbowca, który wygryza w naskórku korytarze, aby odżywiać się tkanką i składać jaja.

Powoduje to silne swędzenie skóry, stany zapalne, pojawia się zrogowacenie i strupy przez ocierania się zwierząt o ściany lub elementy wyposażenia.

Źródłem zakażenia są zwierzęta wprowadzone do stada a nie przebadane, zakażone narzędzia oraz obsługujący ludzie, a także zwierzęta domowe /psy, koty / oraz gryzonie.

Wszawica – choroba wywoływana przez owada – wesz, odżywiającą się krwią zwierząt stałocieplnych, przez nakłuwanie skóry, zwłaszcza w okolicach uszu, na brzuchu i udach . Nakłucia powodują swędzenie i zwierzęta ocierają się o ściany i elementy wyposażenia . Zwierzęta tracą apetyt , maleją przyrosty i wydzielanie mleka. U młodych zwierząt dochodzi do osłabienia i anemii w skrajnych przypadkach do wyniszczenia organizmu i upadku. Zakażenie wszawicą najczęściej dochodzi przez wprowadzone do stada nie przebadanych zwierząt lub przez obsługę.

Muszyca – choroba wywoływana przez owady – muchy, bąki, ślepaki, meszki i komary. Owady te atakują zwierzęta wielkimi stadami powodując niepokój i doprowadzając do utrudnienia lub uniemożliwienia pobierania pokarmu. Rany trudno się goją i stanowią „ bramę" infekcji bakteryjnych i grzybowych.

Masowe występowanie owadów sprawia, że zwierzęta są pobudzone i niespokojne, tracą apetyt, wolniej rosną i maleje stopień wykorzystania paszy. Aby zapobiec masowemu pojawieniu się owadów, stosujemy w pomieszczeniach siatki, lepy, zwalczamy owady chemicznie a na pastwiskach stosujemy zwalczanie metodami agrotechnicznymi,biologicznymi a w przypadkach inwazji - metody chemiczne.

Gzawica - choroba wywoływana przez owady – gzy /giez bydlęcy, owczy, koński /. Gzy składają jaja na skórze zwierząt, wydostające się larwy wwiercają się w skórę

A gdy dostaną się do krwi trafiają do płuc i tam żerują lub żerują pod skórą aż do przepoczwarczenia. Działanie larw powoduje trudności oddechowe, zaburzenia krążenia.

Larwy w skórze niszczą warstwę podskórną, powodują świąd stanowią „ bramę" infekcji. Aby uchronić przed gzawicą należy czyścić skórę zwierząt i stosować preparaty biologicznie czynne a pastwiska pielęgnować metodami agrotechnicznymi, biologicznymi w skrajnych przypadkach chemicznymi.

         Pasożyty zewnętrzne łatwo się rozprzestrzeniają i występują w dużych populacjach, zatem ich zwalczanie nie jest proste, ale możliwe i coraz skuteczniejsze. Nasilenie występowania pasożytów szkodzi hodowcy zwierząt, bo pogarsza zdrowotność, kondycję i produkcyjność, tym samym wpływa na rentowność działalności gospodarczej.

   

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com