^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Zapraszamy na wiosenne lekcje muzealne w skansenie

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” zaprasza grupy zorganizowane na warsztaty związane z powitaniem wiosny oraz tradycjami wielkanocnymi.

P5B2653 850x400

„Marzanna i Goik”

Na zajęciach tych uczestnicy dowiedzą czym był zwyczaj robienia marzanny i goika, co należało zrobić, by przegonić złowrogą zimę z wioski oraz w jaki sposób witano wiosnę. Podczas warsztatów uczestnicy własnoręcznie wykonają marzannę i goik oraz nauczą się tradycyjnej piosenki.

Następnie przejdą korowodem przez skansen by spalić w ognisku marzannę symbolizująca zimę, potem udadzą się do zagrody sołtysa gdzie udekorują chałupę goikiem symbolizującym nadejście cieplejszych dni.

Wielkanoc na wsi

Zapraszamy na lekcję o tradycjach wielkanocnych, podczas których poznamy wiejskie zwyczaje związane z tym świętem.

Opowiemy na czym polegał obrzęd palenia żuru, zwyczaj chodzenia z drewnianymi kołatkami oraz pierwszej kąpieli w rzece po zimie. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się jak dawniej bawiono się podczas Śmigusa Dyngusa i po co były pisanki. Na zakończenie, każdy będzie miał możliwość udekorowania jajka za pomocą metody batikowej, polegającej na nakładaniu wosku i farbowaniu.

Czas trwania warsztatów –  do 1,5 godziny

Zapisy i rezerwacje wyłącznie drogą mailową na adres –  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Lekcje muzealne dostępne są codziennie w godzinach otwarcia Muzeum.

Więcej informacji udzielają pracownicy muzeum pod numerem telefonu  + 48 32 241 07 18 wew. 204

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com