^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Barszcz Sosnowskiego - niebezpieczny chwast

20200702 095727

Lato, wysoka temperatura, słoneczny dzień, jedziemy rowerem polną drogą w pobliżu lasu (…) i przed oczami okazała, 2,5 metrowa roślina o ogromnych liściach i baldachu wielkości koła samochodu osobowego, ze śnieżnobiałymi kwiatkami, podobnymi do selera, marchwi lub kopru. Dokładniejsza obserwacja potwierdza, że to barszcz Sosnowskiego. Charakterystyczne cechy to jasnozielone liście, podobne barwą do sałaty, łodyga około 10 cm średnicy z czerwonymi przebarwieniami w dolnej części oraz duża ilość włosków na liściach i łodydze. Roślina kwitnie w czerwcu i lipcu, podobny do niej barszcz zwyczajny, dużo mniejszy, kwitnie na przełomie lipca i sierpnia.

Czemu tak dużo uwagi przykładamy do tego gatunku ? Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Barszcz Sosnowskiego jest gatunkiem obcym przywiezionym do Polski z Kaukazu dla celów paszowych, ale w naszym klimacie przejawia toksyczne właściwości. Włoski na łodygach i liściach wydzielają olejki eteryczne, głównie furanokumarynę, uaktywniająca się w wysokiej temperaturze a w kontakcie ze skórą powodującą bolesne oparzenia, pęcherze i rany. Alergicy są szczególnie narażeni na chemikalia z rośliny, gdyż u nich powodują nudności, wymioty, podrażnienie układu oddechowego, zapalenie spojówek i bóle głowy. Do podrażnień może dojść nawet bez kontaktu z rośliną a podczas przebywania w jej sąsiedztwie. Promienie słoneczne uaktywniają niekorzystne działanie roślin na skórę, dlatego należy niezwłocznie osłonić podrażnione miejsce i przemyć czysta wodą. Przez najbliższe dni unikać słońca a z poważniejszymi podrażnieniami i ranami zgłosić się do lekarza.

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną inwazyjna, nie tylko dlatego że jest toksyczna dla ludzi ale również wypiera rodzime gatunki roślin i kolonizuje całe połacie terenu jednym gatunkiem.     Roślina jest trudna do zwalczenia ale można ją zniszczyć, głównie ścinając pędy kwiatostanowe, aby nie dopuścić do wytworzenia nasion. Należy również podcinać korzenie 10 cm pod powierzchnią ziemi oraz równolegle stosować zwalczanie chemiczne- głównie stężonymi herbicydami w formie mazaczy. Zabiegi należy wykonać z zachowaniem środków bezpieczeństwa.

                                   20200702 095717