^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
3
4
5
6
7
9
11
12
13
14
15
18
Data : sobota, 18 wrzesień 2021
19
20
21
23
25
26
27
28
29
30

100-lecie Odzyskania Niepodległości na Jasnej Górze

Główne jasnogórskie obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się na Jasnej Górze w niedzielę, 4 listopada, dokładnie w dzień, kiedy w 1918 r. w jasnogórskim sanktuarium załopotała biało-czerwona flaga.

„4 listopada po Mszy św. o godz. 9.30 na Jasną Górę z placu Biegańskiego wyruszy piękny korowód ze stumetrową flagą, podarowaną nam przez prezydenta Andrzeja Dudę .

„Projekt jasnogórski zatytułowany jest ‘Najpierw wolność przyszła na Jasną Górę’. Dlaczego? Dlatego, że 4 listopada 1918 roku oddział pod dowództwem kapitana Wiśniewskiego zawiesił flagę biało-czerwoną, wcześniej wyzwolił Jasną Górę niż Częstochowę. Jasna Góra jako jedno z pierwszych miejsc w kraju rozpocznie świętowanie setnych urodzin Niepodległej  4 listopada 1918 r. polscy żołnierze przejęli dowództwo nad jasnogórską twierdzą .Jasna Góra, jako pierwsza, stała się zatem „skrawkiem” wolnej Ojczyzny, której niepodległość ogłoszono później, bo 11 listopada.

Główne uroczystości rocznicowe, nad którymi narodowy patronat objął prezydent Andrzej Duda, zainauguruje w niedzielę 4 listopada dziękczynna Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Dzieci i młodzież złożą w darze dla Królowej Polski kroniki zawierające „100 życzeń na 100 lat Niepodległej”. Potem odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica poświęcona jasnogórskiemu bohaterowi kpt. Arturowi Wiśniewskiemu, żołnierzowi niepodległości, legioniście, który przejął Jasną Górę z rąk austriackich zaborców. W 1920 r. zginął w obronie Ojczyzny w wojnie polsko-bolszewickiej.

Po części modlitewnej na błoniach jasnogórskich rozpocznie się „patriotyczny piknik”. Z placu im. Biegańskiego Alejami NMP w rytmie poloneza dotrze barwny korowód dzieci i młodzieży niosący 100-metrową flagę narodową. Nie zabraknie regionalnych strojów i nawiązania do czasów Legionów Polskich i żołnierzy marszałka Piłsudskiego, którzy nosili charakterystyczne „maciejówki”.

Plac jasnogórski w symboliczny sposób „opasany” zostanie biało-czerwonymi barwami, jako znak jedności Polaków oddających się pod opiekę Maryi Królowej Polski. Następnie flaga zostanie przekazana Ojcom Paulinom i żołnierzom z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, by mogła w uroczysty i bardzo symboliczny sposób znów „załopotać” z wieży.

Na błoniach rozpocznie się śpiew patriotycznych pieśni i odbędzie się rekonstrukcja wydarzeń z 4 listopada 1918 r. przygotowana przez uczniów i grupę rekonstrukcyjną.

Potem zapłonie „ogień wolności”, pokazany zostanie sprzęt wojskowy i strażacki, nie zabraknie „grochówki” i radosnego śpiewu przy wtórze orkiestr dętych.

Część popołudniową świętowania urodzin Niepodległej wypełni m.in. oratorium „Soli Deo Per Mariam” o Stefanie Kardynale Wyszyńskim, którego życie i nauczanie stało się drogowskazem do prawdziwej wolności pokoleń Polaków w okresie reżimu komunistycznego.

Jasna Góra zwana często „Górą Zwycięstwa”, jako miejsce „podnoszenia się człowieka nawet z największego upadku” pokazana zostanie w telewizyjnym programie „Ocaleni”, który przygotowany zostanie specjalnie na 4 listopada.

Spektakularnym wydarzeniem tego dnia, 4 listopada, będzie inauguracja nowej iluminacji wieży jasnogórskiej, która rozbłyśnie także w narodowych barwach.

Setne urodziny Niepodległej świętowane w Narodowym Sanktuarium zakończy wielka modlitwa Polaków Apel Jasnogórski. Kontynuacja trwać będzie jeszcze nazajutrz, bowiem 5 listopada ze specjalnym koncertem „Pieśń o Ojczyźnie” wystąpi zespół Śląsk.

PlakatNiepodleglaDol

Źródło :Jasna Góra