Olimpiada Młodych Producentów Rolnych co roku wzbudza duże zainteresowanie wśród wielu młodych rolników jak i uczniów szkół rolniczych. Wydarzenie ma na celu popularyzację osiągnięć nauki i praktyki rolniczej, sprawdzenie aktualnej wiedzy w zakresie rolnictwa, rozwoju obszarów wiejskich i funduszy unijnych, rozbudzenie w osobach bezpośrednio w niej uczestniczących ambicji do dalszego dokształcania się, a także integrację środowiska producentów.
Dnia 23 lutego 2018 r, kilkudziesięciu zdolnych młodych rolników walczyło w siedzibie Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie o tytuł najlepszego młodego rolnika w województwie śląskim. Uczestnikami byli zarówno uczniowie szkół rolniczych jak również młodzi producenci rolni, posiadający wykształcenie rolnicze i będący właścicielami lub współwłaścicielami gospodarstw rolnych. Podczas Finału Wojewódzkiego Olimpiady wyłoniono pięciu najlepszych, którzy będą reprezentować nasze województwo na Finale Krajowym w dniach 16-17 marca 2018 r. podczas XXII Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach.
Organizatorem Finału Wojewódzkiego był Zarząd Wojewódzki Związku Młodzieży Wiejskiej w Katowicach oraz Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.
O godzinie 9:15 odbyło się oficjalne rozpoczęcie Olimpiady. Przybyłych uczestników powitał Prezes Śląskiego Związku Młodzieży Wiejskiej – Konrad Kokoszka, a następnie głos zabrał Dyrektor ŚODR w Częstochowie Marek Dziubek.
Pytania w tegorocznej edycji nie należały do łatwych. Uczestnicy jednak bardzo dobrze sobie z nimi poradzili. Tradycyjnie konkurs przebiegał w dwóch etapach.
W pierwszym z nich młodzi rolnicy mieli za zadanie rozwiązać pisemny test składający się z 50 pytań, w którym do zdobycia było 60 punktów. Następnie wszyscy przystępowali do części praktycznej, w której czekały dwa pytania ustne oraz rozpoznawanie nasion roślin uprawnych oceniane na maksymalnie 40 punktów.
W oczekiwaniu na wyniki, uczestnicy Olimpiady wzbogacili swoją wiedzę słuchając wykładu na temat rolnictwa zrównoważonego i ekologicznego, który przeprowadziła Pani Małgorzata Dawid-Chrzęstek z ODR. Komisję egzaminacyjną stanowili przedstawiciele Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie w osobach: Małgorzata Dawid-Chrząstek, Marzena Kowenia oraz Borys Gruszewski.
O godzinie 14:30 odbyło się oficjalne podsumowanie XXVII Finału Wojewódzkiego OMPR, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród, na które przybyli zaproszeni goście.
Wśród nich znaleźli się między innymi Bernadetta Niemczyk - Prezes Zarządu Krajowego Kół Gospodyń Wiejskich, Stanisław Gmitruk - Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego i przedstawiciel WFOŚiGW w Katowicach, Jerzy Motłoch - Dyrektor Wydziału Terenów Wiejskich Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, Krzysztof Smela - Starosta Częstochowski, Józef Lazar - Radny powiatu myszkowskiego oraz Cezary Barczyk - Członek Zarządu Powiatu Zawierciańskiego.
Po przemówieniach oraz wręczeniu listu gratulacyjnego za podejmowanie inicjatyw na rzecz młodzieży zamieszkującej obszary wiejskie przez P. Stanisława Gmitruka – Przewodniczącego Sejmiku Woj. Śląskiego na ręce Prezesa Śląskiego ZMW, nastąpiło wyczekiwane z niecierpliwością ogłoszenie 5 laureatów, którymi w tym roku zostali:
I miejsce - Roman Bathelt – powiat bielski
II miejsce Paweł Kociok – powiat gliwicki
III miejsce Ronald Morys – powiat gliwicki
IV miejsce Mariusz Adamus – powiat lubliniecki
V miejsce Łukasz Szczepanik – powiat częstochowski
Uczestnicy otrzymali cenne nagrody rzeczowe w postaci narzędzi i elektronarzędzi mających zastosowanie w gospodarstwie. Sponsorami XXVII Finału Wojewódzkiego OMPR w woj. śląskim byli: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Powiat Częstochowski, Powiat Zawierciański, Powiat Kłobucki, Powiat Myszkowski.
Najlepszej piątce serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia podczas Finału Krajowego.