^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Zalecenia oborowe – okiem zootechnika

DSC05933

Sucha dezynfekcja. Jednym z najważniejszych przyczyn powstawania stanów zapalnych wymienia oraz schorzeń racic, jest środowisko. Czystość ściółki lub innego podłoża, po jakim chodzą i na jakim odpoczywają nasze krowy ma ogromne znaczenie. Największe ryzyko rozprzestrzeniania się zakażeń występuje w oborach wolnostanowiskowych.

DSC05934

Jeżeli bowiem poszczególne legowiska zajmowane są kolejno przez różne krowy, to w przypadku każdej z nich może dochodzić do kontaktu końcówek strzyków wymienia z podłożem, a tym samym wnikania do kanałów strzykowych chorobotwórczych drobnoustrojów. Patogeny mogą się znaleźć w ściółce na przykład w wyniku wypływu mleka z chorych na zapalenie wymienia strzyków.

DSC05923

Drobnoustroje mogą być także przenoszone między racicami krów. Ściółka jest świetnym rezerwuarem do rozwoju patogenów chorobotwórczych bakterii wirusów i grzybów. Dlatego zalecamy stosowanie preparatów do suchej dezynfekcji ściółki. Preparaty do suchej dezynfekcji ściółki i wszelkich podłoży w oborach działają bakterio-, wiruso- oraz grzybobójczo, zdecydowanie polepszają dobrostan krów i zmniejszając zachorowalność.

DSC05930

Dzięki swoim właściwościom dezynfekującym redukują wydzielanie szkodliwych gazów (amoniak, siarkowodór, metan), przez co poprawiają mikroklimat w oborze oraz podnoszą wartość nawozową gnojowicy i obornika.

DSC05924

Zaaplikowane do ściółki preparaty aprobują wilgoć, dzięki czemu osuszają legowiska i ograniczają występowanie zapaleń wymienia, chorób skórnych, kończyn i racic oraz biegunek u bydła. Większość preparatów do suchej dezynfekcji zawiera w swoim składzie związki wysokozasadowe, które powodują podwyższenie wartości nawet do pH12, a to oznacza, że przy takiej wartości większość chorobotwórczych bakterii nie przetrwa.

DSC05931

Sucha dezynfekcja poprawia zdrowotność wymienia a pośrednio jakość mleka, zmniejszając ilość komórek somatycznych. Poprawia także twardość rogu i zmniejsza występowanie stanów zapalnych stawów oraz chorób racic m.in. zanokcicę, a także obniża zachorowalność cieląt na choroby płucno-jelitowe oraz biegunki. Ponadto zmniejsza do minimum obecność larw much i innych uciążliwych owadów.

DSC05921

Nadmiar białka w dawce pokarmowej znacząco wpływa na pogorszenie rozrodu krów. Wysoki poziom białka i niski poziom energii w dawce żywieniowej dla bakterii żwacza powoduje zwiększenie zawartości azotu mocznika (N-mocznika) w osoczu krwi. Zależność między wysokim stężeniem N-mocznika w mleku, a pogorszeniem płodności krów została już potwierdzona.

DSC05936

Pogorszenie wskaźników rozrodu odnosi się szczególnie do krów wysokowydajnych rasy hf ,starszych, będących w 2 i dalszych laktacjach. W stadzie występuje pogorszenie zapłodnień, zwiększenie średniej liczby zabiegów inseminacyjnych niezbędnych do skutecznego pokrycia oraz wydłużenie okresu międzyciążowego. Przyczyny tych zależności to : toksyczne działanie amoniaku i mocznika znajdującego się w narządach i płynach układu rozrodczego krowy.

DSC05935

Nieprawidłowe zbilansowanie białkowo-energetyczne dawki, źle wpływa na metabolizm krowy, bilans energii, oraz oddziaływanie amoniaku i mocznika na pH macicy. Warto także wiedzieć, że nadmierna ilość pobranego białka w stosunku do pobrania energii, powoduje powstawanie w żwaczu takiej ilości amoniaku, która przewyższa możliwość wbudowania go w białko mikroorganizmów zasiedlających mikroflorę. Pamiętajmy, iż bardzo dobrym wskaźnikiem przemian białkowych u krowy jest poziom mocznika w mleku.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com