^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Uchwała antysmogowa dotycząca województwa śląskiego przyjęta

 

W dniu 7 kwietnia 2017r. Sejmik Województwa Śląskiego przyjął jednogłośnie uchwałę w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

Nowe przepisy mają obowiązywać od dnia 1 września 2017r. na terenie całego województwa śląskiego. Instalacje, w których następuje spalanie paliw stałych dla których wprowadza się ograniczenia i zakazy w zakresie ich eksploatacji to w szczególności kocioł, kominek, i piec, jeżeli: dostarczają ciepło do systemu centralnego ogrzewania lub wydzielają ciepło lub wydzielają ciepło i przenoszą je do innego nośnika. Uchwała zakazuje od 1 września 2017r. stosowania w nich:

  1. węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
  2. mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,

    stop

  3. paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15%,
  4. biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20%.

Powyższa uchwała obowiązuje także wszystkich, którzy po 1 września planują instalację urządzeń grzewczych. Wedle przyjętych zapisów w takim przypadku muszą to być kotły minimum klasy 5. Od tej zasady wprowadzono wyjątki, które dotyczą instalacji, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 września 2017r. A mianowicie, w przypadku instalacji eksploatowanych:

  1. w okresie 10 lat od daty ich produkcji lub nieposiadających tabliczki znamionowej trzeba je będzie wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku,
  2. w okresie od 5 do 10 lat od daty ich produkcji trzeba je będzie wymienić na klasę 5 do końca 2023 roku,
  3. w okresie poniżej 5 lat od daty ich produkcji trzeba je będzie wymienić na klasę 5  do końca 2025 roku.

Na rynku stosowane są także kotły klasy 3 i 4. ze względu, że do roku 2016 wymiana na takie kotły była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca 2027 roku.

Co istotne, każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem ma obowiązek zainstalować kocioł klasy 5. Ta regulacja będzie miała zastosowanie po 12 miesiącach od dnia wejścia w życie uchwały antysmogowej.

Uchwała antysmogowa precyzuje również funkcję kontrolną. Ta spoczywa na barkach marszałka województwa, starosty oraz wójta, burmistrza lub prezydenta.

Źródło:

www.slaskie.pl
www.wfosigw.katowice.pl

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com