^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Czytamy Kolberga

 LUDa

Uchwałą Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego z 2019 roku ustanowiono dzień 9 lutego Ogólnopolskim Dniem Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej, albowiem to właśnie tego dnia 1895 roku w sali ratusza we Lwowie z inicjatywy prof. Antoniego Kaliny powołano Towarzystwo Ludoznawcze, którego spadkobiercą i kontynuatorem jest obecnie Polskie Towarzystwo Ludoznawcze. Rok 2021 to Wielkie Czytanie Kolberga.

Co prawda nie jesteśmy osobami, które stricte zawodowo zajmują się etnografią (choć w historii naszej instytucji już zajmowaliśmy się inwentaryzacją dziedzictwa kulturowego i wypełnianiem kart zabytków oraz opracowywaliśmy część etnograficzną do działania Odnowa Wsi woj. śląskiego), ale przecież ogrom naszej pracy związany jest z dziedzictwem kulturowym wsi i pracujemy stale „na żywym materiale”. Nie sposób więc przemilczeć wspomnienia o Mistrzu i ojcu polskiej etnografii – Oskarze Kolbergu.

To niezwykła postać, która stworzyła niezwykłe dzieło niezwykłą wprost pracą.

Wgłębiając się w historię zbierania danych i życia Mistrza możemy się i pośmiać i serdecznie wzruszyć. Dziś siedząc wygodnie w fotelu trudno nam sobie wyobrazić, że samo spisywanie piosenek , opowieści, zwyczajów….( wywiad etnograficzny 😊 ) groziło Kolbergowi , a przede wszystkim opowiadającemu czy śpiewającemu – w zależności od zaboru – więzieniem, utratą mienia, zsyłką na Sybir, śmiercią.

No właśnie – nawet śmiercią, bo używano zakazanego przez władze języka polskiego. Niejednokrotnie Kolberg salwował się ucieczką przez okno kiedy do drzwi chałup i domów „pukali” panujący.

A wracając do akcji Wielkie Czytanie Kolberga – szczegółowe informacje znajdują się na stronie http://ptl.info.pl/aktualnosci/366,Wielkie-Czytanie-Kolberga.html

Wspomnij Mistrza, choć przez przeczytanie sobie w domu jego życiorysu. To dzięki niemu i setkom, a nawet tysiącom innych osób wiemy jak żyli nasi przodkowie i jakie były „zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”.

 

Zdjęcie pochodzi z zasobów Biblioteki Narodowej www.polona.pl

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com