^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju 2020

PNIR2020 Certyfikat Dr inz. Edyta Bauer 1 002

Dr inż. Edyta Bauer została laureatką Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020 w kategorii: Naukowiec Przyszłości za realizację projektów pt.: „Zastosowanie sztucznych sieci neuronowych do wczesnego diagnozowania krów i obór zagrożonych ketozą” oraz
„PocketLab - Innowacyjna metoda do wykrywania subklinicznych stanów chorobowych u bydła mlecznego”.

Głównym celem projektu „Zastosowanie sztucznych sieci neuronowych do wczesnego diagnozowania krów i obór zagrożonych ketozą” jest poszukiwanie zależności między składem mleka, a poziomem kwasu β-hydroksymasłowego we krwi, u krów mlecznych, związanym z występowaniem subklinicznej formy ketozy. Do badań wykorzystane zostały modele sztucznych sieci neuronowych, umożliwiające precyzyjne modelownie zależności nieliniowych między cechami oraz konstruowanie modelu zależności bez wiedzy a priori na ten temat. Poszukiwanie nowych możliwości z wykorzystaniem sztucznych sieci neuronowych w badaniach zootechnicznych jest nową alternatywą. W Polsce sztuczne sieci neuronowe nie były do tej pory stosowane w tego typu badaniach. Zastosowanie tego uniwersalnego narzędzia w projekcie było elementem nowatorskim.

Innowacją procesową drugiego projektu „PocketLab - Innowacyjna metoda do wykrywania subklinicznych stanów chorobowych u bydła mlecznego” jest poszukiwanie zależności między składem mleka, poziomem ciał ketonowych we krwi, a określonym genotypem związanym z występowaniem podklinicznzych stanów chorobowych. Jako narzędzie, do analizy danych wykorzystane są modele sztucznych sieci neuronowych umożliwiające precyzyjne modelowanie zależności nieliniowych między cechami oraz konstruowanie modelu zależności bez wiedzą a priori na dany temat. Opracowany algorytm będzie można zaimplementować w programach komputerowych (programy hodowlane bydła mlecznego) czy stworzyć mobilną aplikację. Umożliwi to wykrycie zagrożenia chorobowego u zwierząt w czasie rzeczywistym.

KILKA SŁÓW NA TEMAT LAUREATKI

Dr inż. Edyta Bauer jest absolwentką Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (studia I, II i III) stopnia. Obecnie jest pracownikiem Katedry Rozrodu, Anatomii i Genomiki Zwierząt na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt UR.
Do tej pory otrzymała również następujące nagrody: wyróżnienie za wygłoszony referat w kat. Nauk Biologicznych (Kraków, 2014), I nagrodę za wygłoszony referat w kat. Produkcja  Zwierzęca (Bydgoszcz, 2014), II miejsce za wygłoszony referat w kat. Produkcja Zwierzęca (Bydgoszcz, 2015), a także Nagrodę Dziekana za innowacyjny temat badań, w kat. Produkcja Zwierzęca (Bydgoszcz, 2015). Jest kierownikiem dwóch nagrodzonych projektów badawczych: „Zastosowanie sztucznych sieci neuronowych do wczesnego diagnozowania krów i obór zagrożonych ketozą” (NCB) oraz „PocketLAB – Innowacyjna metoda do wczesnego wykrywania subklinicznych stanów chorobowych bydła mlecznego”(NCBiR) – za który otrzymała także złoty medal podczas Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków IWIS 2020.

Prestiżowa Polska Nagroda Inteligentnego przyznawana jest przez Centrum Inteligentnego Rozwoju innowatorom i inwestorom, jednostkom i organizacjom, których sposób działania i myślenia już teraz lub w przyszłości wpływa na inteligentny i zrównoważony rozwój życia społeczeństwa i gospodarki. Jej celem jest popularyzacja autorów innowacji technologicznych i społecznych, a także inwestycji w bezpośredni lub pośredni sposób podnoszących standard życia.

 

Żródło: Informacja prasowa

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com