^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Eksperci ds. ograniczania niskiej emisji w woj. śląskim

W poniedziałek, 23.05.2016 r., Marszałek  Województwa Śląskiego Wojciech Saługa powołał zespół ekspertów, którzy opracują rozwiązania mające ograniczać ilość zanieczyszczeń powietrza pochodzące z niskiej emisji. Zespół ma też wypracować projekt uchwały, którą na podstawie tzw. ustawy antysmogowej zajmie się sejmik województwa.

„Prócz tego, że będzie pracował zespół, że będziemy jako samorząd pracować nad ostateczną treścią uchwały, że będą działali obecni w zespole parlamentarzyści, bo chcemy rozmawiać też o przepisach na szczeblu krajowym, jeśli chodzi o jakość paliw i jakość pieców – myślę, że równolegle będą działy się inne rzeczy. Bo jeżeli dzisiaj Żywiec jest najbardziej zanieczyszczony, to tam nie ma co czekać, aż my opracujemy plany za dwa lata” – ocenił Saługa. 

 

smog


Marszałek wyjaśnił też, że ponieważ chęć współpracy przy problemie złej jakości powietrza wyraziło wiele osób i środowisk, w składzie zespołu znalazły się ostatecznie 34 osoby. Zespół ten roboczo podzielił się na trzy podgrupy: ds. legislacyjno-prawnych, samorządowych oraz edukacji. 

Pierwszy z nich ma m.in. przygotować założenia sejmikowej uchwały. Ponieważ temat jest obszerny, jego członkowie zobowiązali się, że spróbują przedstawić efekty swoich prac do końca bieżącego roku. Druga grupa ma skoncentrować się na przeglądzie dotychczasowych działań samorządów lokalnych i spróbować odnieść najlepsze, skuteczne wdrożenia na skalę wojewódzką – przy jednoczesnym wypracowaniu źródeł finansowania. Trzeci zespół ma skupić się na edukacji i promowaniu walki z niską emisją. 

Samorząd woj. śląskiego stara się uzgadniać z gminami m.in. działania przeciw niskiej emisji, które miałyby się znaleźć w planowanej uchwale, od kilku miesięcy. Do gmin regionu m.in. wysłano ankiety dotyczące ich oczekiwań w tej kwestii. Odpowiedziało ok. 90 proc. – najbardziej zdecydowane wobec problemu okazały się duże miasta z centrum regionu. 


To właśnie edukację samorząd województwa postrzega jako ważny kierunek walki z problemem. Zespół ostatecznie przygotuje też założenia uchwały, w drodze której – na gruncie podpisanej 6 października ub. roku przez prezydenta tzw. ustawy antysmogowej (nowelizacji Prawa ochrony środowiska) – samorząd województwa będzie mógł wprowadzić konkretne działania antysmogowe. 

Marszałek woj. śląskiego powtarzał w tym kontekście, że samorząd nie będzie w uchwale „wydawał wojny” węglowi. Podkreślał, że problem leży w bardzo słabej jakości paliwa, jakości kotła i sposobie palenia. „Gdybyśmy to dzisiaj umieli już ograniczyć, myślę, że żylibyśmy już w o 70 proc. czystszym powietrzu” – ocenił Marszałek. 

W skład zespołu weszli m.in. przedstawiciele samorządów, instytucji naukowych oraz organizacji pozarządowych i innych instytucji związanych z ochroną środowiska.

Autor:
Jakub Cofała
PWGDiA
ŚODR w Częstochowie/Oddz. Mikołów

Źródło:
wnp.pl

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com