^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Inauguracja Planu Operacyjnego KSOW na lata 2018-2019 w ŚODR w Częstochowie

header bg SIRW Śląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Częstochowie rozpoczęła się realizacja Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2018-2019.

KSOW opiera się w głównej mierze na prawodawstwie unijnym z kluczowym Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1698/2005. Na podstawie tego kierunkowego rozporządzenia polski parlament uchwalił ustawę o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, której jednolity tekst został ogłoszony 6 marca 2018.

Wart też wspomnieć o celach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, które znajdziemy w PROW na lata 2014-2020:KSOW

  • zwiększenie udziału zainteresowanych stron we wdrażaniu inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich;
  • podniesienie jakości realizacji Programu;
  • informowanie społeczeństwa i potencjalnych beneficjentów o polityce rozwoju obszarów wiejskich i wsparciu finansowym;
  • promowanie innowacji w rolnictwie, produkcji żywności i w leśnictwie;
  • aktywizacja mieszkańców wsi na rzecz podejmowania inicjatyw w zakresie rozwoju obszarów wiejskich, w tym kreowania miejsc pracy na terenach wiejskich.

Budżet Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich to około 60 mln euro i jest zapewniony w ramach Pomocy Technicznej. Obejmuje on wydatki na wsparcie funkcjonowania krajowej sieci obszarów wiejskich oraz na realizację działań informacyjno-promocyjnych PROW 2014-2020.

W ramach KSOW działa Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich – SIR, której cele szczegółowe określono jako:

  • ułatwianie tworzenia oraz funkcjonowania sieci kontaktów pomiędzy rolnikami, podmiotami doradczymi, jednostkami naukowymi, przedsiębiorcami sektora rolno-spożywczego oraz pozostałymi podmiotami wspierającymi wdrażanie innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.
  • ułatwianie wymiany wiedzy fachowej oraz dobrych praktyk w zakresie innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.
  • pomoc w tworzeniu grup operacyjnych na rzecz innowacji oraz pomoc w opracowaniu projektów przez grupy operacyjne i partnerstwa na rzecz innowacji.

Realizując dwuletni Plan Operacyjny na lata 2018-2019 ŚODR w Częstochowie rozpoczął realizację operacji pt. Modele współpracy PZDR województwa śląskiego z potencjalnymi Grupami Operacyjnymi

Celem operacji jest przeszkolenie doradców, a następnie wyłonienie, promocja i pomoc w tworzeniu 17 grup fokusowych, które mogą przekształcić się w grupy operacyjne, opartych na konkretnych wypracowanych w Powiatowych Zespołach Doradztwa Rolniczego województwa śląskiego problemach. Następnie w kolejności wyłonienie specyficznych problemów (szczególnie w technologii) dominujących na terenie działania PZDR, dobranie odpowiedniej grupy rolników. Potem przeszkolenie rolników, przyszłych członków GO, przedstawienie i promocja możliwości finansowania innowacyjnych projektów wdrażanych w rolnictwie i na obszarach wiejskich. A wreszcie wypracowanie metod i modeli współpracy z rolnikami nt. innowacji w rolnictwie, włączając w to znane w metodyce doradzania pojęcie doradztwa grupowego.

Operacja przewiduje 2 warsztaty po 25 osób wywodzących się z kadry kierowniczej ŚODR w Częstochowie (głównie kierowników PZDR), oraz 17 spotkań w każdym z rejonów działania. W spotkaniach w PZDR będzie uczestniczyło minimum 8 rolników oraz w zależności od zgłoszonego problemu czy pomysłu naukowiec z instytutu branżowego lub uczelni rolniczej, będący ekspertem w danym zagadnieniu. Tak więc operacja będzie skierowana do rolników, grup rolników, doradców, przedstawicieli nauki, instytutów naukowo-badawczych, przedsiębiorców sektora rolno-spożywczego.

Na projekt w ramach Planu Operacyjnego SIR na lata 2018-2019 przewidziano 67 500 zł, a będzie on realizowany w województwie śląskim w II i III kwartale 2018 roku.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com