^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Wpisz Imię, Nazwisko i hasło

Użytkownik
hasło

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
Data : wtorek, 2 październik 2018
6
7
8
9
12
14
15
17
18
19
20
21
22
23
Data : wtorek, 23 październik 2018
24
25
26
27
28
29
30
31

Newsletter

Galeria

baner galeria27  

Niezbędne dokumenty

Przystąpienie do realizacji zobowiązania pakietu „zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie” w ramach programu rolno-środowiskowo-klimatycznego (PROW 2014-2020), nakłada na beneficjenta konieczność wcześniejszego przygotowania określonego dokumentu.

Tym dokumentem jest oświadczenie:gen

  • rolnika,
  • podmiotu prowadzącego księgi hodowlane – w przypadku klaczy, loch, owiec matek i kóz matek
  • podmiotu upoważnionego do realizacji lub koordynacji działań w zakresie ochrony zasobów genetycznych – w przypadku krów, klaczy, loch, owiec matek i kóz matek.

Oświadczenie to będzie wskazywało zwierzęta ras lokalnych, które zostały zakwalifikowane do programu ochrony zasobów genetycznych.

Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy w Krakowie jest instytucją, która ostatecznie zatwierdza zgłoszone zwierzęta do programu czyli objęcia ich płatnością w ramach zobowiązania pakietu „Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie”.

Na stronie www.bioroznorodnosc.izoo.krakow.pl znajduje się informacja dotycząca terminów składania wniosków i wykazów zwierząt (klaczy, krów, loch, owiec matek i kóz matek) w celu uzyskania ostatecznego ich zatwierdzenia.

W przypadku krów i klaczy, beneficjenci przystępujący po raz pierwszy do programu ochrony zasobów genetycznych i programu rolno-środowiskowo-klimatycznego muszą pamiętać, że termin składania wniosków i wykazów przypada na okres od 1 listopada do 31 grudnia 2017 roku.

Dlatego też należy odpowiednio wcześniej skontaktować się z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka, gdy program ochrony będzie obejmował rasy: polska czerwona, polska czerwono-biała i polska czarno-biała, a w przypadku rasy białogrzbietej z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie.

Gdy do programu ochrony zasobów genetycznych będą typowane klacze rasy (koniki polskie, konie huculskie, konie małopolskie, konie śląskie , konie wielkopolskie , konie zimnokrwiste w typie sokólskim, konie zimnokrwiste w typie sztumskim), należy skontaktować się z Okręgowym Związkiem Hodowców Koni.

Beneficjenci, którzy od 15 marca 2018 roku będą chcieli kontynuować nowe zobowiązanie w zakresie pakietu „Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie”, składają do Instytutu Zootechniki PIB tylko wykazy klaczy ( od 1 stycznia – 28 lutego 2018 roku) lub wykazy krów oraz jałówek remontowych ( od 1 lutego-14 marca 2018 roku).