Rolnicy, mieszkańcy wsi, właściciele gospodarstw agroturystycznych i osoby prowadzące zagrody edukacyjne wzięły udział w wojewódzkiej konferencji pn „Bezpieczna Zagroda”.
Wydarzenie odbyło się 28 lutego w siedzibie Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.
Celem konferencji było przedstawienie wymogów formalnych związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem w gospodarstwie rolnym. Szczególną uwagę skierowano na bezpieczeństwo gości korzystających z usług agroturystycznych, bezpieczeństwo dzieci odwiedzających zagrody edukacyjne, bezpieczeństwo rolników pracujących w gospodarstwie oraz bezpieczną organizację festynów wiejskich.
W konferencji wzięło udział ponad 50 osób z całego województwa, którzy wysłuchali najpierw wystąpień prelegentów, a następnie wzięli udział w otwartej dyskusji z ekspertami.
Goście obecni na konferencji to dyrektor Departamentu Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Danuta Jędrychowska oraz prezes Stowarzyszenia Gospodarstw Edukacyjnych Woj. Śląskiego Mirosław Ślęzak.
Wśród ekspertów, którzy pojawili się na wydarzeniu i podzielili się swoją cenną wiedzą i doświadczeniem byli:
- mł. bryg. Paweł Liszaj i asp. Karol Rozenberg z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie
- Grażyna Kołodziej i Agata Gąsior z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Katowicach
- Roksana Dolniak i Agnieszka Stawicka z Oddziału Regionalnego KRUS w Częstochowie
- Anna Muzyka- Kuratorium Oświaty w Katowicach, Delegatura w Częstochowie
- Bogdan Anioł- Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Częstochowie
- Andrzej Sosnowski- Powiatowy Lekarz Weterynarii, Inspektorat w Częstochowie
- Arkadiusz Kusa- Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach
- Elżbieta Kmita- Dziasek- główny koordynator Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych, CDR O. Kraków
Tak bogaty zespół ekspertów zagwarantował uczestnikom konferencji bezpośredni dostęp do informacji i cennych, praktycznych wskazówek, ułatwiających wdrażanie przepisów bezpieczeństwa w swoich gospodarstwach.
W trakcie panelu dyskusyjnego padało wiele pytań ze strony uczestników, a ekspertom udało się rozwiać sporo wątpliwości i nurtujących spraw.
Uczestnicy mogli także skorzystać z materiałów edukacyjnych przygotowanych przez KRUS i PIP, a także porad udzielanych na miejscu przez pracowników obu instytucji. Na zakończenie rozlosowano także nagrody- niespodzianki ufundowane przez KRUS O. Regionalny w Częstochowie.
Temat konferencji był bardzo ważny i pozwolił uwrażliwić odbiorców na wiele istotnych aspektów związanych z ich codzienną pracą i działalnością usługową. Była to także dobra okazja do integracji środowiska gospodarstw agroturystycznych i zagród edukacyjnych, wspólną wymianę doświadczeń i pomoc w rozwiązywaniu problemów, z którymi borykają się na co dzień.