^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

NOMINOWANI DO KONKURSU PRODUCENT HODOWCA TRZODY CHLEWNEJ

Nominowani do Konkursu Producent – Hodowca Trzody Chlewnej

 

Prezentujemy nominowanych z woj. śląskiego do X Edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Producenta i Hodowcę Trzody Chlewnej, który odbywa się pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Prezesów ARiMR i ARR.

Teresa i Grzegorz Pająk pomniejszenie

            Państwo Teresa i Grzegorz Pająkowie mieszkają w Wiśle Wielkiej w powiecie pszczyńskim /woj. śląskie/. Prowadzą gospodarstwo o powierzchni 45 ha specjalizujące się w produkcji żywca wieprzowego oraz w uprawie zbóż i buraka cukrowego. W 2004 roku wybudowali nowoczesną chlewnię w systemie bezściołowym. Budynek składa się z nowoczesnej porodówki na 12 loch, sektora krycia, sektora loch prośnych, odchowalni oraz tuczarni. Dalsze inwestycje w wyposażenie chlewni zrealizowane przez firmę Pro-Agro-Mech znacznie usprawniły codzienne prace przy zwierzętach. Produkcja odbywa się w cyklu zamkniętym. Obecnie stado podstawowe liczy 55 loch. Są to lochy hybrydowe o doskonalej genetyce firm PIC, DanBred oraz Pen Ar Lan. W gospodarstwie uzyskuje się średnio 13 szt. prosiąt w miocie. Prosięta odsadzane są w wieku 28 dni, dzięki czemu uzyskuje się średnio w roku 2,3 mioty od lochy. Średnia mięsność tuczników wynosi 59%. Rocznie sprzedawanych jest około 1300 tuczników do ZM Sokołów za pośrednictwem grupy producenckiej. Żywienie zwierząt oparte jest na własnych zbożach. Dodatkowo kupowane są premiksy, koncentraty, dodatki paszowe firm Agrobil i Schaumann oraz śruta sojowa. Dawki pokarmowe są ściśle zbilansowane i układane przez specjalistów ds. żywienia świń tych firm. Pan Grzegorz znakomicie wykorzystuje fundusze unijne i dzięki nim unowocześnił swój park maszynowy. Gospodarstwo spełnia wymogi cross compliance a także wszystkie inne dotyczące środowiska naturalnego i zagospodarowywania odchodów. Otoczenie wokół budynków cechuje wysoka estetyka. Państwo Pająkowie są laureatami konkursu „Nasze Najpiękniejsze Ogrody” w kategorii: Ogrody przy gospodarstwach rolnych. Prowadzona jest rachunkowość rolna w systemie FADN, dzięki czemu można analizować wyniki produkcyjne. Poznać mocne i słabe strony gospodarstwa a w rezultacie podejmować właściwe decyzje ekonomiczne.

Alojzy LedwońPan Alojzy Ledwoń wraz z żoną Heleną z miejscowości Zborowskie w powiecie lublinieckim /woj. śląskie/ prowadzi gospodarstwo rolno-hodowlane o powierzchni 46 ha, które przejął od swojego ojca i z dużym powodzeniem kontynuuje rodzinną tradycję związaną z produkcją trzody chlewnej. Należy zaznaczyć, że hodowla zarodowa świń prowadzona jest w gospodarstwie już od 1958 roku. Obecnie produkuje się loszki i knurki rasy pbz oraz knurki rasy duroc.W gospodarstwie utrzymywanych jest około 38 macior pod oceną. Produkowany materiał hodowlany sprzedawany jest głównie lokalnym odbiorcom z terenu województwa śląskiego i opolskiego. Sztuki nie sprzedane lub nie zakwalifikowane z hodowli sprzedawane są jako tuczniki o wysokiej mięsności. Na średniej i słabej klasie gruntów rolnych gospodarz uprawia zboża paszowe, głównie pszenżyto, mieszanki zbożowe i jęczmień. Na bazie własnych zbóż i koncentratów z zakupu przygotowuje pasze pełnoporcjowe. Dla poprawy kondycji pól od kilku już lat uprawia poplony korzystając przy tym z programów rolnośrodowiskowych. Zwierzęta utrzymywane są w budynkach na głębokiej ściółce ( sektor młodzieży i tuczu). Stado podstawowe (sektor krycia, porodówka i loch luźnych ) utrzymywane są na płytkiej ściółce. Budynki są zmodernizowane a gospodarstwo wyposażone w płyty obornikowe i zbiorniki na gnojówkę, dzięki czemu spełnia wymogi dobrostanu zwierząt i ochrony środowiska. W ostatnich latach dzięki funduszom unijnym w gospodarstwie zmodernizowano bazę maszynową, zakupiono nowoczesny sprzęt i maszyny uprawowe. Dużą wagę przykłada się także do estetyki, dbałości o czystość i ład: zadbane budynki inwentarskie, utwardzony plac manewrowy i podwórko. Pan Alojzy Ledwoń należy do Opolskiego Związku Hodowców Świń, czynnie działając jako członek komisji rewizyjnej. Mimo absorbującej pracy w gospodarstwie i zaangażowaniu w Opolskim Związku Hodowców Świń, gospodarz znajduje jeszcze czas na pracę społeczna dla dobra swojej wsi, bierze czynny udział we wszelkich pracach Rady Sołeckiej sołectwa Zborowskie i angażuje się w prace Ochotniczej Straży Pożarnej. Wysokie parametry oceny wartości użytkowej stada, zarówno w użytkowości rozpłodowej, jak i tuczne,j zapewniają na wystawach zdobywanie czempionatów w kategorii loszek i knurów (Wystawa Zwierząt Hodowlanych Opole-Bierkowice czy Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Zakrzowie).

Arkadiusz ChmielPan Arkadiusz Chmiel z Ornontowic w powiecie mikołowskim /woj. śląskie/ prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 15 ha, które przejął od dalszej rodziny i z dużym samozaparciem, ale i powodzeniem, ukierunkował je na produkcję trzody chlewnej. Od zawsze ma „ciąg” na rolnictwo, a szczególnie do chowu świń. Na bazie przejętego gospodarstwa wybudował chlewnię w systemie ściółkowym /płytka ściółka/, ale z elastycznym podejściem do tuczu w zależności od sytuacji rynkowej. Uzyskuje się średnio ponad 12 prosiąt w miocie, przy sporadycznych upadkach. Produkcja roślinna, gdzie uprawia się głównie zboża: pszenicę, pszenżyto, jęczmień oraz kukurydzę podporządkowana jest potrzebom żywieniowym świń. Zestaw mieląco-mieszający firmy Zuptor służy do przygotowywania na bazie własnych surowców uzupełnianych koncentratami marki Hendrix firmy Trouw Nutriition Polska mieszanek pełnoporcjowych. Stały nadzór i profilaktyka weterynaryjna prowadzona przez lek. wet. Eugeniusza Aparta sprawia, że nie ma żadnych problemów ze zdrowiem świń. Odsadzanie prosiąt odbywa się nieco późno, jak na nowoczesne standardy, bo nawet w 8 tygodniu ale nie ma żadnych kłopotów z powtórną inseminacją, a tak odchowane prosięta znajdują chętnie nabywców po korzystnej cenie. Chlewnia zmodernizowana jest przez firmę Polnet a gospodarstwo wyposażone w płytę obornikową, dzięki czemu spełnia wymogi dobrostanu zwierząt i ochrony środowiska. W ostatnich latach dzięki funduszom unijnym w gospodarstwie zmodernizowano bazę maszynową oraz zakupiono nowy ciągnik. Zamiłowanie gospodarza do świń sprawia, że ma w planie budowę chlewni bezściołowej na 60 loch ukierunkowanej na produkcję prosiąt. Na potrzeby przyszłego obiektu już wybudowano zbiornik na gnojowicę spełniający najwyższe standardy. Gospodarz liczy na to, że w PROW-ie na lata 2014-2020 znajdzie się możliwość finansowania ze środków unijnych inwestycji związanych z produkcją prosiąt. Pan Arkadiusz pracuje w pobliskiej kopalni „Budryk”, ale za kilka lat uzyska prawa emerytalne, a rolnictwo i chów świń staną się jego przyszłością, to też znamienne dla współczesnego, w historycznych czasach przecież także rolniczego, Śląska.

            Nominowani są także prezentowani na łamach ogólnopolskiego czasopisma specjalistycznego „Trzoda Chlewna” a powołana specjalnie do tego celu kapituła konkursu, w skład której wejdą wybitni naukowcy oraz praktycy ściśle związani z branżą i zagadnieniami hodowli i produkcji świń - wybierze Laureatów.

Podsumowanie Konkursu, wręczenie pucharów oraz nagród, będzie miało miejsce podczas Krajowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, która odbędzie się w dniach od 8 do 10 maja 2015 roku w Poznaniu

Naszym nominowanym życzymy dalszych sukcesów!

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com