Wysokość wsparcia, które można uzyskać na posadzenie lasu wynosi od 5 tys. zł do 7,6 tys. zł na hektar i jest uzależniona od m.in. od gatunków posadzonych drzew, nachylenia terenu. Dodatkowe pieniądze przysługują za zabezpieczenie uprawy leśnej przed zwierzyną stosując ogrodzenie (8,82 zł/m2) albo zabezpieczenia trzema palikami (1,132 zł/ha).
Z takiej pomocy mogą skorzystać np. rolnicy, którzy gospodarują na słabych ziemiach, które nie zapewniają im godziwego dochodu. Posadzenie na takich gruntach lasu, spowoduje że przez kolejnych 12 lat będą otrzymywać z ARiMR pomoc finansową.
Zanim jednak rolnik zdecyduje się na skorzystanie z takiej pomocy powinien sprawdzić w swoim urzędzie gminy, czy na jego gruntach można będzie posadzić las. Jeżeli okaże się, że w planie zagospodarowania przestrzennego czy studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, nie ma do tego przeciwwskazań, wówczas rolnik powinien zwrócić się do nadleśniczego o przygotowanie planu zalesienia. Dysponując takim planem rolnik może przystąpić do sadzenia lasu i ubiegania się w ARiMR o przyznanie wsparcia na taką inwestycję.
Rok 2016 jest drugim rokiem, w którym rolnicy mogą ubiegać się o przyznanie wsparcia na zalesienie w ramach PROW 2014-2020. Jednak w odniesieniu do nowego naboru nastąpiły zmiany przepisów ułatwiające skorzystanie z tej formy pomocy. Najważniejsze z nich to:
Złożone wnioski zostaną poddane kontroli w ramach, której zostaną sprawdzone kryteria wyboru operacji. Punkty będzie można otrzymać m.in. za zalesienie gruntów:
Na podstawie liczby uzyskanych punktów zostanie sporządzona lista rankingowa określająca kolejność przysługiwania pomocy. Zostanie ona podana do publicznej wiadomości przez Prezesa ARiMR 1 października br. na portalu internetowym Agencji.
Tekst: Biuro Prasowe/DPB
Źródło:www.arimr