^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Krajowa Rada Wieprzowiny

06

Polska branża trzody chlewnej od wielu lat ulega regresji, praktycznie od 2005 roku pogłowie świń w kraju ciągle spada, problemy pogłębiły się wraz z pojawieniem się ASF. W wyniku uprzednich rozmów    i spotkań przedstawiciele siedmiu organizacji związanych z branżą trzody chlewnej: NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych, Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS, Polski Związek Niezależnych Producentów Świń, Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Wieprz Polski”, Związek Polskie Mięso, Unia producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEM została powołana Krajowa Rada Wieprzowiny  /KRW/. Celem nadrzędnym Rady będzie przygotowanie strategii rozwoju branży trzody chlewnej, a w szczególności odbudowa pogłowia loch i krajowej produkcji prosiąt. Na przestrzeni ostatnich 10 lat podejmowano wiele prób uzdrowienia sytuacji w sektorze trzody chlewnej, niestety nie zostały one zrealizowane. Wg deklaracji założycieli Krajowa Rada Wieprzowiny jest organem apolitycznym i będzie działała autonomicznie, tworząc własne, niezależne struktury. Do realizacji celów solidarnie będzie gromadzić niezbędne środki i zaplecze techniczne oraz wystąpi o finansowanie zewnętrzne, które ma wesprzeć realizację celów grupy. KRW jest otwarta na współpracę z innymi organizacjami zainteresowanymi rozwojem sektora trzody chlewnej. Główne cele strategii rozwoju, który opracuje KRW to:

  • Odbudowa pogłowia loch, co niezależni krajową produkcję wieprzowiny od importu żywych zwierząt.
  • Zwalczenie ASF i odzyskanie intratnych rynków trzecich, dzięki czemu zakłady a przez to i cała branża będzie bardziej odporna na zawirowania cenowe na świecie.
  • Popularyzacja polskiej wieprzowiny jako produktu zdrowego i bezpiecznego.
  • Integracja pomiędzy zakładami a rolnikami, która wspomoże stabilność rynku.
  • Polepszenie warunków dobrostanu, które będą wizytówką bezpiecznej, zdrowej i przyjaznej dla środowiska produkcji świń w Polsce.
  • Zwiększenie świadomości społeczeństwa co do znaków jakości, które mają być swoistą wizytówką produkowanego mięsa.
  • Zrównoważony rozwój zarówno produkcji na wielką skalę, jak i mniejszą, dzięki czemu zachowana zostanie różnorodność rasowa świń i podniesiona jakość produkowanego mięsa.
  • Stworzenie „giełdy cen” tuczników, która pozwoli na uniezależnienie od cenników zewnętrznych, w której swoich reprezentantów będą miały zarówno zakłady przetwórcze, jak i rolnicy, a także handel, który jest istotnym ogniwem w dystrybucji żywności.

W dniu 29 stycznia br. odbyło się pierwsze spotkanie KRM z Ministrem Rolnictwa, gdzie przedstawiono założenia strategii i podkreślono, że dla powodzenia działań  konieczna jest współpraca nie tylko MRiRW, ale także z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, ale także Ministerstwem Rozwoju                  i Technologii. W dalszej kolejności konieczne są rozmowy i negocjacje ze sklepami wielkopowierzchniowymi. Przedstawiciele KRW są przekonani, że zaangażowanie i wspólne działania całego łańcucha produkcyjnego, przy wsparciu świata nauki i we współpracy ministerstw, pozwolą w końcu na odrodzenie sektora hodowli i produkcji świń w Polsce. Oby! Trzymamy kciuki!

12

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com