^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

DYNIA PIŻMOWA ,,BUTTERNUT"

Dynia Butternut 1

To chyba najbardziej oryginalna roślina z rodziny dyniowatych. Ta oryginalność dotyczy szczególnie kształtu, który jest naprawdę wyróżniającą cechą wśród dyń. W zależności od odmiany, owoce przypominają dzwon, gruszkę, wałek z wcięciem lub melona.

Od niedawna uprawiana również w Polsce. Została doceniona dzięki swoim cennym zaletom:

- niezwykły smak owoców i wiele zastosowań w kuchni

Coraz częściej wybierana przez polskie gospodynie pomimo, że jej cena jest nieco wyższa niż dyni Hokkaido i czasem brakuje jej na półkach w sklepie.

- atrakcyjny wygląd, za równo płożących, pełnych liści rośliny, jak i dojrzałych o nietypowym kształcie owoców - to dekoracyjny komponent ogrodu.

W Polsce są już gospodarstwa profesjonalne, w których uprawia się ten gatunek dyni. Sprzedają w hurcie i detalu. Wielu amatorów ogrodników i działkowców wprowadza dynię piżmową na swoje poletka.

Odmianą amatorską, obecnie już popularną jest BUTTERNUT, której owoce mają gruszkowaty/dzwonowaty kształt, bladożółtą skórkę i jasnopomarańczowy miąższ. Miąższ jest słodki z wyczuwalną orzechową nutą. Nadaje się do gotowania i marynowania. Dynia ta jest wyśmienita pieczona (przekrojona na pół) oraz po obraniu skórki - na zupę. Można również zrobić z nie dżem lub ciasta. Bardzo dobrze nadaje się do przechowywania.

Dynia Butternut

Zdj. Pixabay - piękny jasnopomarańczowy miąższ, bez włókien, niewielkie gniazda nasienne

Dynia piżmowa jest bogatym źródłem potasu, fosforu, wapnia, magnezu, witamin z grupy B6 i PP oraz karotenoidów (im bardziej pomarańczowa tym ma ich więcej) – przeciwutleniaczy. dynia nie kumuluje metali ciężkich pobieranych ze środowiska.

Warto wykorzystać ją w diecie w okresie jesiennym, ponieważ ma właściwości wzmacniające odporność organizmu. Jest dietetyczna - ma bardzo mało tłuszczu.

UPRAWA

Butternut to odmiana średnio późna. Z uwagi na długi okres wegetacji (3 do 5 miesięcy), dynię piżmową najlepiej uprawiać z rozsady wysiewanej do doniczek (pod osłonami lub w widnym pomieszczeniu) na początku kwietnia. Sieje się je najczęściej po dwa nasiona do doniczki. Niewykorzystane nasiona należy przechowywać w suchym miejscu. Zachowują wtedy zdolność kiełkowania przez kolejnych kilka lat. 

Na miejsce stałe należy wysadzać w połowie maja. Sadzi się silniejszą, a usuwa słabszą roślinę. Rozstawa 120 x 120 cm. Uprawiać na miejscu słonecznym, w żyznym wilgotnym podłożu, bogatym w próchnicę, składniki pokarmowe, fosfor, potas oraz azot.

W towarzystwie dyni można uprawiać kukurydzę i sałatę. To warzywa, które „lubią się”. Sałata uprawiana na wczesny zbiór daje dyni w późniejszym terminie potrzebne miejsce. Złym sąsiedztwem dla dyni są ziemniak i ogórek.

Można przyspieszyć wzrost roślin przez przykrycie ich agrowłókniną, którą zdejmuje się ją po pojawieniu się pierwszych kwiatów.

Dynie mają duże zapotrzebowanie na wodę i wymagają podlewania. Do nawożenia dyni warto wybierać nawozy organiczne, takie jak gnojówka roślinna na bazie pokrzywy. Zawiera duże ilości azotu.

Ważne:

- rośliny mniej podlewane tworzą owoce mniejsze ale słodsze. Takie można je dłużej przechowywać.

- zostawione na roślinie tylko trzy lub cztery pierwsze owoce (pozostałe zostaną zerwane) będą większe. Zaleca się także przycinanie pędu po kilku liściach za ostatnim owocem.

Zbiór i przechowywanie

Zbiera się w pełni dojrzałe owoce razem z szypułkami, kiedy ich skórka jest stwardniała. Układa się je na drewnianej podkładce unikając kontaktu z ziemią i pozostawia się je na kilka dni na słońcu.

Dynia Butternut 1

zdj. Pixabaj - zebrane i pozostawione w drewnianej skrzynce

Dynia piżmowa1

zdj. Karina Krasoń - uszkodzenie mechaniczne na skórce - nie  nadaje się do dłuższego przechowywania, uprawa tegoroczna amatorsko - ogrodowa

Optymalny termin zbioru to początek października. Zbiór zbyt wczesny – owoce będą niedojrzałe, zbyt późny – mogą zostać przemrożone. Zebrane w odpowiednim terminie można przechowywać w chłodnej piwnicy nawet dwa lata. Dynie piżmowe im dłużej leżą, tym są smaczniejsze.

Według informacji ARiMR (na podstawie wniosków o płatności bezpośrednie), po kilku latach wzrostu, nastąpił spadek powierzchni, na której uprawiana była dynia: w 2023 r. – nieco ponad 7 tys. ha. W ubiegłym roku – 9 tys. ha. Może warto uprawić więcej dyni piżmowej, nie importując jej z zagranicy?

Źródło:

www.rynek-rolny.pl

www.plantico.pl

Tygodnik Poradnik Rolniczy nr 44 (10/2023 r.)

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com