^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

SŁONECZNIK - OMACNICA SŁONECZNIKÓWKA

PB nebulella Homoeosoma KR6079 2005 08 24 8boH

Omacnica słonecznikówka (łac. Homoeosoma nebulella) to gatunek ćmy z rodziny omacnicowatych (łac. Pyralidae), występująca na terenach Europy, Rosji, Turcji, Bliskiego Wschodu oraz Afryki Zachodniej. W naszym kraju możemy ją zaobserwować od maja do końca września.

Opis szkodnika

Motyl o rozpiętości skrzydeł około 20 – 27mm. Gąsienica jest koloru szarego z żółto-brązową głową i trzema podłużnymi paskami na stronie grzbietowej. Pierwsze oraz drugie stadium larwalne omacnicy słonecznikówki żeruje na kwiatach, żywiąc się przede wszystkim pyłkiem. Trzecie stadium larwalne, powoduje uszkodzenia znamion i rozwijających się nasion powodując, że niełupki są wygryzione albo puste w środku. Odchody pozostawione przez gąsienice a także uszkodzenia rośliny mogą być źródłem  infekcji.

Metody ochrony

Aktualnie (stan na 31.08.2023r.) brak jest zarejestrowanych chemicznych środków ochrony roślin, które mogłyby zwalczać omacnicę słonecznikówkę. W związku z tym, możemy posłużyć się nie chemicznymi metodami ochrony przed tym szkodnikiem. W celu ograniczenia liczebności omacnicy na plantacjach słonecznika, możemy zastosować różnego rodzaju zabiegi uprawowe, prawidłowy płodozmian, głęboką orkę jesienną, głębokie przyoranie oraz rozdrabnianie resztek pożniwnych bezpośrednio po zbiorze a także niszczenie i usuwanie z plantacji chwastów w szczególności tych, które mają grube łodygi.

 

1. Poczwarka

omacnica poczwarka

2. Gąsienica

omacnica gąsienica

3. Postać dorosła

omacnica motyl

Źródło:

www.saaten-union.pl, Kompendium uprawy, Słonecznik, soja.

www.lepiforum.org (Zdjęcia)

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com