^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

ŚWINIOBICIE NA ZIEMI PSZCZYŃSKIEJ

masarz na scenie

Świniobicie było bardzo ważnym wydarzeniem w życiu każdej wiejskiej rodziny. Odbywało się w okresie jesienno-zimowym, kiedy niższe temperatury pozwalały na dłuższe przechowywanie mięsa i wyrobów. Kiedyś na wsi żyło się bardzo skromnie, dlatego też wykorzystywano prawie wszystkie elementy „wieprzka”, nic się nie mogło zmarnować. Świniobicie było też okazją do spotkań w gronie rodziny, sąsiadów i znajomych, degustowano świeżo zrobioną kotłówkę czy gardawę.
11 października br. W Studzienicach odbyło się świniobicie z udziałem Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu pszczyńskiego. 7 kół wzięło udział w Powiatowym Konkursie Potraw: Goczłkowice-Zdrój, Kobiór, Pawłowice, Studzienice, Studzionka, Suszec i Wola. Każde KGW przygotowało 2 potrawy do oceny: danie główne (mięsa pieczone, pieczenie, gulasze) oraz przystawka (smalec, salcesony, galerty, pasztety itp.)

Organizatorzy Konkursu rozpoczęli przywitaniem gości i uczestniczek, kolejno ze sceny przemawiali: starosta pszczyński Barbara Bandoła, burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol oraz dyrektor ŚODR w Częstochowie Marek Dziubek.

Wprowadzeniem do tematu konkursu było wystąpienie pana Grzegorza Sztolera, znawcy kultury i tradycji regionu i publicysty, który przedstawił swój tekst „Rajza z masorzem czyli podróż po dawnej tradycji masarskiej na ziemi pszczyńskiej”. Pan Grzegorz Sztoler z racji swojej wiedzy został członkiem komisji konkursowej. Pozstali członkowie to: Łukasz Kozioł – kucharz i restaurator, Małgorzata Tkaczyk – plastyk oraz Adam Janosz – rzeźnik.

Komisja przyznała:
I miejsce KGW Wola za: karczek pieczony z ziemniakami, kapustą zasmażaną, sosem grzybowym i preswurszt.
II miejsce ex aequo zajęły KGW Goczałkowice-Zdrój za golonko peklowane i galert oraz KGW Pawłowice za zawijaniec z karczku i żymloki
III miejsce KGW Studzionka za świeżyznę i szmyrwurszt.

Publiczność po degustacji zagłosowała na najlepszą potrawę konkursu, statuetka trafiła do KGW Wola za karczek pieczony.
Wszystkie Koła otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

 

krutak bandoła i kgwwola i starosta

pawłowice i stół

pawłowice kaszanka

studzienice świnki

studzionka

suszec

wola i goczalkowice

stół

nagrody

wszyscy

 

Fot. Iwona Wróbel-Olszak

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com