^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Śląskie Aktualności Rolnicze 2019

Relacja z wyjazdu studyjnego „Uprawa ziół, ich innowacyjne wykorzystanie szansą rozwoju obszarów wiejskich powiatu kłobuckiego”

Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie w dniach 12-14 lipca br., w ramach działalności Sieci na Rzecz Innowacji w Rolnictwie i na Obszarach Wiejskich zorganizował wyjazd studyjny pn. „Uprawa ziół, ich innowacyjne wykorzystanie szansą rozwoju obszarów wiejskich powiatu kłobuckiego”.  Uczestnikami byli doradcy i rolnicy z powiatu kłobuckiego, w tym: właściciele gospodarstw ekologicznych, agroturystycznych, osoby prowadzące zagrody edukacyjne. 
Celem wyjazdu było poznanie innowacyjnych działań w zakresie wykorzystania roślin zielarskich. Wspólny wyjazd był okazją do nawiązania kontaktów między uczestnikami, doradcami i odwiedzanymi firmami, co może zaowocować powstaniem sieci współpracy. 

W programie wyjazdu znalazły się wykłady, warsztaty oraz pobyt w gospodarstwie „Ziołowy Zakątek” w Korycinach, Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu i w spółdzielni socjalnej „Zioła Siedleckie” w Siedlcach.


„Ziołowy Zakątek” składa się z kilku funkcjonalnych części. Jest tu - gospodarstwo rolne, zagroda edukacyjna (Podlaskie Gospodarstwo Naturalne), Centrum Edukacji Przyrodniczej, Podlaski Ogród Botaniczny i baza turystyczna ze 150 miejscami noclegowymi. 
Gospodarstwo nastawione jest na ekologiczną uprawę roślin zielarskich. Uprawiana jest tutaj m.in. trawa żubrówka. To jedyna tego typu uprawa w Polsce. 
Podlaski Ogród Ziołowy od 2011 r. posiada status ogrodu botanicznego.  Na 15 ha znaleźć można ponad 1000 gatunków roślin. Jest to największa w Polsce kolekcja ziół i roślin użytkowych i jedna z największych w Europie. Zwiedzanie ogrodu ziołowego było okazją do ćwiczeń z rozpoznawania ziół oraz poznawania ich właściwości. 
Przy Ziołowym Zakątku funkcjonuje firma Dary Natury, produkująca mieszanki i herbatki ziołowe, kawy z żołędzi, przyprawy, zaprawki do nalewek, zioła do kąpieli, surowce zielarskie, owoce suszone, nasiona ekologiczne i przetwory.  Produkty są dostępne w większości krajów europejskich i Stanach Zjednoczonych.  Uczestnicy mieli okazję poznać bogaty asortyment firmy oraz proces tłoczenia oleju z ostropestu. 

Uczestnicy wyjazdu zapoznali się z działalnością Ziołowego Zakątka zwiedzając obiekt oraz wysłuchując wykładów dr Mirosława Angielczyka na temat innowacyjnej działalność Ziołowego Zakątka i innowacyjnego wykorzystania ziół.  

Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu
Uczestnicy zwiedzili Muzeum Rolnictwa położone na terenie starego 20-hektarowego parku.  Znajduje się tu klasycystyczny pałac (siedziba Muzeum), osiemnastowieczny kościół, dwór szlachecki, zagroda drobnoszlachecka, skansen, młyn wodny, wozownia, muzeum weterynarii, maszyny rolnicze i największy w Polsce zbiór ciągników z lat 20., 30. i 40. XX w. 
Uczestników przede wszystkim interesował unikatowy w skali polskiego i europejskiego muzealnictwa Dział Tradycji Zielarskich poświęcony ziołolecznictwu oraz „Ogród roślin zdatnych do zażycia lekarskiego”.   W czasie lekcji muzealnej słuchacze zgłębiali tajniki ziołolecznictwa, historię zastosowania roślin, jako leków od zarania dziejów aż do czasów współczesnych. W ogrodzie zaś poznawali różne gatunki roślin i ich zastosowanie w medycynie ludowej.

Spółdzielnia socjalna „Zioła Siedleckie” w Siedlcach 
Spółdzielnia socjalna powstała w 2015 r., w ramach projektu Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej. Jej misją jest aktywizacja zawodowa społeczności lokalnej, poprzez powrót do ziołowych tradycji.
Spółdzielnia prowadzi usługi z zakresu skupu, uprawy, suszenia i konfekcjonowania suszu ziołowego. Prowadzona jest także dodatkowa działalność - rękodzielnictwo, hafciarstwo i cukiernictwo. 
Zioła pozyskiwane są z upraw polowych (głównie malwa, mięta pieprzowa, ślaz) oraz ze zbioru ziół dzikorosnących.  

W ramach wyjazdu pokazany został szeroki wachlarz innowacyjnych przedsięwzięć związanych z tematyką zielarską - od pozyskiwania ziół i przetwórstwa, poprzez edukację, turystykę aż po wspólne działania w formie spółdzielni.  
Wyjazd został bardzo dobrze oceniony przez uczestników. Mamy nadzieję, że uzyskana wiedza i zaprezentowane przykłady staną się impulsem do podjęcia, na naszym terenie nowych wyzwań. 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com