^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
11
17
18
19
24
25
26
29
30
31

Woda na młyn polskiego rolnictwa - tradycja i perspektywy gospodarki wodnej na polskiej wsi

NKIWDNarodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ogłasza Konkurs „Woda na młyn polskiego rolnictwa – tradycja i perspektywy gospodarki wodnej na polskiej wsi”, którego celem jest sporządzenie dokumentacji dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego związanego z gospodarowaniem zasobami wodnymi na obszarach wiejskich.

Woda pełni wiele funkcji w środowisku naturalnym. Jest niezbędna w produkcji rolniczej, odgrywa ważną rolę w systemach biologicznych i ma znaczenie dla rozwoju i utrzymywania rezerw naturalnych. Zasoby wodne Polski w porównaniu z innymi krajami europejskimi są niewielkie, dlatego tak istotne jest lokalne zachowanie istniejących, zwłaszcza niewielkich obszarów wodno-błotnych lub ich odtworzenie poprzez działania małej retencji. Wspominając o gospodarce wodnej nie można też zapominać o młynach wodnych, które wzbogacały krajobraz rolniczy naszego kraju już od czasów średniowiecza.

Mimo wielowiekowej tradycji obiekty te również i dzisiaj pełnią wiele pożytecznych funkcji Pozwalają na ochronę przyrody, zapobiegają skutkom suszy i powodzi, wpływają na rozwój turystyki, oraz zachowanie dziedzictwa kulturowo-historycznego. Za pośrednictwem Konkursu „Woda na młyn polskiego rolnictwa – tradycja i perspektywy gospodarki wodnej na polskiej wsi” chcemy wpłynąć na popularyzację wiedzy na temat dziedzictwa materialnego i przyrodniczego związanego z gospodarowaniem zasobami wody na obszarach wiejskich oraz budowanie świadomości społecznej dotyczącej dobrych praktyk związanych z gospodarowaniem zasobami wody w kontekście zapobiegania powodziom i suszom.

Konkurs jest podzielony na dwa obszary tematyczne: dziedzictwo kultury materialnej – młyny wodne oraz dziedzictwo przyrodnicze – naturalna i sztuczna retencja. Jego przedmiotem są opracowania lub projekty identyfikujące, dokumentujące i popularyzujące dziedzictwo materialne i przyrodnicze polskiej wsi związane z gospodarowaniem wodą. Mogą one zawierać zdjęcia, rysunki, opisy w tym opisy rozwiązań technicznych, środowiskowych i organizacyjnych.

Zgłoszenia, na zasadach opisanych w Regulaminie można składać do dnia 31 października 2020 roku na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub w sekretariacie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, ul. Krakowskie Przedmieście 66, 00-322 Warszawa.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Organizatora: www.nikidw.edu.pl

Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie!

Na autorów najlepszych projektów czekają atrakcyjne nagrody! 

 

Źródło: Informacja prasowa