^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
11
17
18
19
23
24
25
26
29
30
31

MAŁE ALE TYLE BY SIĘ OPŁACAŁO - OWOCE NA DESER

jablka

Troche wiśni na smak i jabłkowe nowalijki - mało, ale tyle, by się opłacało to pomysł na mały, ale funkcjonalny sad z niewielką produkcją możliwą do zebrania i szybkiej sprzedaży. W naszych sadach dojrzewają wiśnie. Sadownicy po zbiorach wczesnych odmian wiśni - w tym roku są wyjątkowo smaczne, poniewaz wody i słońca owoce miały pod dostatkiem. Nastepnie sadownicy wyczekuja zbioru odmiany późniejszej, przeznaczonej typowo na soki. Warto je jeść przede wszystkim na surowo, bo zawierają dużo witamin C, B i PP, kwasów organicznych, oraz składników mineralnych. Możemy wykorzystywać je także na przetwory: dżemy, galaretki, konfitury, soki oraz nalewki.

Owocują takży jabłonie. Pierwsze odmiany dojrzewające w połowie lipca. Pierwsze jabłka dostępne po zimowym sezonie owoców przechowanych w chłodni lub importowanych, w pełni zachwyciły sadowników. Świeże letnie jabłka, dostępne sa na ryku dość krótko. Ze względu na klimat pierwsze jabłka oferują sprzedawcy z województwa dolnośląskiego. Jabłkowe nowalijki sypią sie z drzew. Te bez skazy będą oferowane w sklepie. Te pozbawione prezencji na soki oraz ocet jabłkowy wytwarzany przez sadowników. Warto zaznaczyć, że nie tylko sadownicy cieszą się udanymi zbiorami. Jabłonie rosną niemal w każdych warunkach.

Jabłka obniżają poziom cholesterolu, chronią serce, odtruwają. Zawierają potas usprawniający pracę układu nerwowego i serca. Wielkim bogactwem jabłek jest błonnik w postaci pektyn. Dzięki pektynom zwiększa się poziom dobrego cholesterolu HDL, a spada stężenie złego LDL. Są też bogatym źródłem kwercetyny, przeciwutleniacza uszczelniającego naczynia krwionośne i zapobiegającego osadzaniu się w nich blaszek miażdżycowych. Jabłka, podobnie jak mleko, działają odtruwająco na organizm. Osoby jedzące dużo jabłek rzadziej łapią przeziębienie i infekcje górnych dróg oddechowych. Choć owoce te są nisko kaloryczne (około 46 kcal/100 g), to ze względu na dużą zawartość błonnika, który wypełnia jelita, dają poczucie sytości, polecane są dbającym o linię.

Źródło: https://ogrod/rosliny/jablonie-i-wisnie-owoce-z-przydomowego-sadu