^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
11
17
18
19
24
25
26
29
30
31

Zachowaj dziedzictwo – cz.4 - Majówka

 majówka

Majówka - dla części osób to tylko nazwa krótkich wypadów na łono natury. Ale Majówka - to przede wszystkim potoczna nazwa nabożeństwa majowego ku czci Matki Boskiej odprawiana wieczorami w kościołach ale także przy grotach, kapliczkach i przydrożnych figurach przez lokalne społeczności czy poszczególne rodziny. W swojej historii powojennej wyśmiewana i przypisywana wyłącznie „starym babkom” przetrwała i jest piękną częścią lokalnej wspólnoty, która stroi na majówkę lokalne kapliczki i przechowuje, często spisywane ręcznie, zbiory modlitw i pieśni (nierzadko autorstwa mieszkańców).

Główną częścią Majówki jest Litania Loretańska, którą odmawia się lub odśpiewuje oraz modlitwa Pod Twoją Obronę, a na zakończenie, w polskiej tradycji, pieśń Chwalcie łąki umajone.

Rodowód nabożeństwa sięga wieku V i związany jest z Kościołem Wschodnim. Już wtedy wierni gromadzili się i śpiewali pieśni na cześć Bogarodzicy. W Kościele zachodnim dopiero na przełomie wieków XIII/ XIV powstał pomysł, aby miesiąc maj poświęcić Maryi - to wtedy król hiszpański Alfons X zaproponował, by majowymi wieczorami gromadzić się i modlić przy figurze Maryi. I potoczyło się ….W połowie XIX nabożeństwo majowe przyjęło się w prawie wszystkich krajach .

W Polsce pierwsze nabożeństwo majowe wprowadzili prawdopodobnie jezuici w Tarnopolu (1838), następnie odprawiano je w Warszawie w kościele Św. Krzyża (1852), w Krakowie (w 1856) i Włocławku (1859). A w Galicji wielkim jego orędownikiem był nie kto inny jak jezuita Karol Antoniewicz – autor pieśni Chwalcie łąki umajone. *

Po 30 latach nabożeństwo majowe stało się bardzo popularne i znane w całym kraju.

Litania Loretańska, która jest główną częścią nabożeństw majowych, powstała prawdopodobnie już w XII w. we Francji, ale cieszyła się ogromną popularnością szczególnie wśród pielgrzymów przybywających do Loreto (gdzie znajduje się tzw. Domek Maryi) i stąd jej nazwa. Została ona oficjalnie zatwierdzona przez papieża Sykstusa V w 1587 r. Ponieważ często modlący się dodawali do niej własne wezwania, w 1631 r. Święta Kongregacja Obrzędów zakazała dokonywania w tekście samowolnych zmian. Tak jest do dziś – każde nowe wezwanie jest za zgodą papieża.

Epidemia koronawirusa bardzo ograniczyła nasze spotkania i aktywności, w tym rozśpiewane majówki, ale szukamy rozwiązań aby mimo wszystko kontynuować tradycję. Na przykład rezygnuje się ze śpiewania Litanii i pieśni a tylko odmawia, skraca spotkanie do minimum i oczywiście nosi się maseczki i zachowuje dystans . Można także ograniczyć się wyłącznie do członków rodziny.

Zobaczcie koniecznie : https://www.youtube.com/watch?v=3Rpu0SugUQ4

 

*Karol Bołoz Antoniewicz - postać niezwykła, powstaniec, doświadczony przez los (śmierć piątki dzieci i żony) prawnik i ziemianin wspierający lokalną ludność, wspaniały kaznodzieja, człowiek ofiarny, autor znanych pieśni :

  • Chwalcie łąki umajone
  • W krzyżu cierpienie, w krzyżu zbawienie
  • Biedny, kto Ciebie nie zna od powicia
  • Do Betlejemu pełni radości
  • Nazareński śliczny kwiecie
  • Nie opuszczaj nas
  • O Józefie uwielbiony
  • O Maryjo, przyjm w ofierze
  • Panie, w ofierze Tobie dzisiaj składam

niesie pomoc innym w każdej sytuacji i do końca. Opatrując zarażonych cholerą zaraża się i sam pada ofiarą epidemii.

Zdjęcie: Majówka w Białej Błotnej 2020