^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
11
17
18
19
23
24
25
26
29
30
31

Przekaż dziedzictwo - cz.1 - Palma wielkanocna

1a

No cóż, parafrazując stare porzekadło, sytuacja jaka jest każdy widzi. Wielki Post inny niż dotychczas a i zbliżająca się Wielkanoc nie spotykana w naszej historii. Jest tak i koniec.

Ale ten czas wspólnego przebywania w domu warto wykorzystać na zachowanie naszego duchowego i materialnego dziedzictwa. Jest wiele rzeczy, które w tym zakresie możemy (spróbować) zrobić.

Nasze opowieści - może nasze dzieci czy wnuki, znudzone już patrzeniem w ekran telewizora czy komputera, chętniej posłuchają „jak to drzewiej bywało”, może bardziej zainteresują się historią dziadka, wujka czy najbliższej okolicy. Może zafascynują je stare zwyczaje, tradycje i obrzędy?

Nasze kulinaria – kto nie kocha babcinych pierogów, klusek śląskich, naleśników, zupek, szynek, powideł, ciast i ciasteczek itd. Może to najlepszy czas aby przekazać przepisy i wspólnie coś przygotować ? Wszak to wspomnienie smaków i zapachów dzieciństwa w dużej części ma wpływ na naszą tożsamość

Nasze rękodzieło –„ pokaż (babciu, mamo, tato, dziadku) jak to zrobiłeś, też tak chcę”. Może to błogosławiony czas na zabicie ,nie tylko dziecięcej nudy, tradycyjnym rękodziełem, kiedy w naturalny sposób przekazujemy następnym pokoleniom nasze umiejętności. Tak jak to kiedyś bywało.

2

Dzisiejszym pomysłem jest: wielkanocna palma.

To nic, że w tym roku nie pójdziemy jej poświęcić w Niedzielę Palmową (Wierzbna Niedziela). Najważniejsze to o niej opowiedzieć i po prostu ją wspólnie wykonać. A przecież przygotowujemy ją w Polsce już od XI w. na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, bezpośrednio poprzedzającego Jego Mękę i Śmierć na Krzyżu. Witające go tłumy rzucały na drogę płaszcze oraz gałązki, wołając: "Hosanna Synowi Dawidowemu".

Różnie ta palma wyglądała onegdaj i wygląda dziś w zależności od regionu Polski. Generalnie zmierzamy obecnie do palm bardzo kolorowych i wielkich , upodabniając się regionalnie.

5

Jednak z reguły była tam :

wierzba („kotki”, „bazie”), która w symbolice Kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy .Tradycyjnie po powrocie z kościoła w Niedzielę Palmową zjadano kotki ( 1 szt. !) przeciw bólom gardła a gospodynie delikatnie uderzały palmami dzieci - na zahartowanie,” grzeczność” i zdrowie. 

trzcina - nawiązanie do męki Pana Jezusa

wiecznie zielone – bukszpan, barwinek, borowiny – radość, nieśmiertelność, trwanie mimo śmierci

kwiaty żywe lub sztuczne

Dolna cześć palmy powinna być owinięta bibułą lub krepiną.

Uwaga : W polskiej tradycji do wykonania palmy wielkanocnej nie używa się gałązek topoli, ponieważ uważa się, że to na niej powiesił się Judasz.

1

Zupełnie inaczej wygląda wielkanocna palma śląska,

Jest to skromna wiązanka, która zwyczajowo ma ok. 40 cm długości i powstaje z 5 lub 7 gatunków drzew i krzewów, które symbolizują kolejno Pięć Ran Jezusa Chrystusa oraz Siedem Boleści Najświętszej Marii Panny. Nigdy nie przyozdabiamy jej bibułą ani kolorowymi elementami. Tradycyjnie jedyny dopuszczony kolorowy element jest czerwony i symbolizuje krew Jezusa. Wszystko związuje się czerwonym dereniem, z którego po uroczystościach Wielkiego Tygodnia robi się małe krzyżyki lub hajką czyli rzemykiem z końskiego bicza. Przykładowy skład wielkanocnej palmy na Śląsku to: bukszpan, cis, jałowiec, tuja i bazie (wierzba)

Uwaga: związanie palmy hajką nie było przypadkowe - podkreślało, że w Wielkim Tygodniu nie używa się bata, by nie wywoływać skojarzeń z biczowaniem Jezusa.

W Wielką Sobotę palmy są palone, a popiół z nich jest używany w Środę Popielcową do posypania wiernym głów popiołem.