^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
11
17
18
19
24
25
26
29
30
31

Światowy Dzień Wody - 22 marzec 2020 r.

Pictures web UNwater 09Światowy Dzień Wody to niezwykle ważne wydarzenie dla każdego mieszkańca Ziemi, o którym często zapominamy. Ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku, a jego celem jest pokazanie i podkreślenie jakie znaczenie ma prawidłowa gospodarka wodna na kondycję gospodarczą i społeczną świata.

Tegorocznym motywem przewodnim jest zmiana klimatu i jaką rolę pełni woda w kontekście globalnych zmian klimatycznych. Chociaż ze względu na pandemię COVID – 19 wszelkie wydarzenia i konferencje związane z tym Dniem zostały na całym świecie odwołane, warto poświęcić choć chwilę na „wodę”, bez której nie przetrwalibyśmy nawet kilku dni.

Oczywiście wszystko zależy od cech indywidualnych, sytuacji i miejsca, w którym aktualnie jesteśmy ale generalnie przyjmuje się tzw. zasadę trójki. Mówi ona o tym, że człowiek jest w stanie przeżyć:

- do 3 minut bez tlenu,

- do 3 dni bez wody ,

- do 3 tygodni bez jedzenia

Wody pitnej brakuje setkom milionów ludzi na całym świecie bo tylko ok.1 % zasobów wody słodkiej stanowi woda pitna. Nam patrzącym na otaczającą nas zieleń trudno uświadomić sobie , że Polska jest w Europie krajem o najniższych jej zasobach w przeliczeniu na 1 mieszkańca. No właśnie - wody pitnej a nie wody w ogóle, i stąd zapewne wypływa nasza niefrasobliwość w jej użytkowaniu.

Obecnie  - jak podaje Polska Fundacja Ochrony Zasobów Wodnych -  w  Polsce na jednego  mieszkańca przypada ok 1600 m³/rok wody, a w okresach suszy wskaźnik ten spada nawet poniżej 1000m³/rok/osobę,  podczas gdy dla porównania, na jednego mieszkańca Europy przypada średnio w ciągu roku  ok 4500 m³, a na Ziemi ok 7300m³. www.pfozw.org.pl

 

Jetesmy w tej grupie krajów (zdjęcie BF - plansza z Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu)

woda4a

Co więc zrobić aby choć trochę wody zaoszczędzić :

Oto kilka rozwiązań dotyczących efektywnego korzystania z wody w domu, według organizacji Waterwise - https://www.unwater.org/what-we-do/inspire-action/

  • Zakręcanie kranu w czasie mycia zębów lub używanie kubeczków
  • Napraw cieknący kran – (bo kropla spadająca co sekundę - oznacza stratę nawet ok.5 tys. litrów w skali roku - przyp. BF)
  • Instalacja urządzeń zmniejszających ilość wody spłukiwanej w toalecie.
  • Pełne załadowanie zmywarki i pralki. Przy zakupie nowego urządzenia należy upewnić się, że jest to model o efektywnym zużyciu wody.
  • Krótki prysznic zamiast kąpieli.
  • Mycie owoców i warzyw w misce, nie pod bieżącą wodą ( potem opłuczesz już umyte -przyp. BF).
  • Używanie deszczówki do podlewania roślin domowych i ogrodowych.
  • Używanie konewki albo węża ogrodowego z pistoletem do podlewania zamiast zraszacza.
  • Mycie samochodu przy użyciu gąbki i wiadra zamiast węża ogrodowego.

W Światowym Dniu Wody trzeba też pamiętać o Wszystkich, dzięki którym mamy w kranach stale dostępną wodę do picia, bo naprawdę nie jest takie łatwe...