^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
11
17
18
19
24
25
26
29
30
31

Harmonogram naboru wniosków PROW 2014 - 2020

1460x616

W środę 15 stycznia 2020 r. w MRiRW z udziałem

Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego podsekretarza stanu Ryszarda Kamińskiego

p.o. prezesa ARiMR Tomasza Nowakowskiego

odbyła się konferencja prasowa poświęcona harmonogramowi naboru wniosków w ramach PROW 2014-2020.

Poniżej materiały informacyjne przygotowane na konferencję

Materiały oraz planowane harmonogramy naboru wniosków na lata 2020 i 2021 znajdują się na stronie : https://www.gov.pl/web/rolnictwo/budzet-na-rolnictwo-zapowiada-sie-optymistycznie

MATERIAŁ INFORMACYJNY

BLISKO 63% BUDŻETU ZAKONTRAKTOWANE

Rozpoczynamy 6 rok wdrażania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW 2014-2020), którego łączny budżet wynosi ok. 58,8 mld zł. Od początku realizacji PROW 2014-2020 do 5 stycznia 2020 r. zostało złożonych ponad 4,5 mln wniosków o przyznanie pomocy na kwotę ok. 49,5 mld zł, natomiast liczba zawartych umów lub wydanych decyzji to 3,8 mln na kwotę blisko 36,4 mld zł. Poziom kontraktacji wynosi 62,44% dostępnego budżetu.

NAJPOPULARNIEJSZE DZIAŁANIA

W ujęciu liczbowym najwięcej wniosków złożono w działaniach o charakterze obszarowym (w tym dla Płatności ONW przeszło 85% wszystkich złożonych wniosków), gdzie kampanie prowadzone są corocznie. Odnotować należy także zainteresowanie wnioskodawców wsparciem w ramach instrumentów „Modernizacja gospodarstw rolnych” oraz „Restrukturyzacja małych gospodarstw”, m.in. w związku z dokonaniem znaczących modyfikacji zasad wdrażania. W ubiegłym roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podniosło zasadniczo kwoty wsparcia w działaniach premiowych skierowanych dla młodych rolników oraz nowych przedsiębiorców z obszarów wiejskich. Decyzja ta, jak pokazują wyniki przeprowadzonych naborów, była oczekiwana przez wnioskodawców – odnotowano znaczący wzrost zainteresowania uzyskaniem tego typu wsparcia.

POPRAWA JAKOŚCI ŻYCIA NA OBSZARACH WIEJSKICH

Dzięki PROW 2014-2020 rozwijana jest także infrastruktura lokalna oraz lokalne inicjatywy, m.in. o charakterze kulturalnym. W ostatniej modyfikacji Programu zdecydowano się na znaczny wzrost budżetu działań, których wdrożenie powierzono samorządom województw. Zmiany te mają na celu jak najefektywniejsze wydatkowanie dostępnych środków, gdyż PROW 2014-2020 nadal dysponuje znaczącym budżetem. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Biuro Prasowe, tel. 22 623 18 38, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.minrol.gov.pl

POZIOM WYKORZYSTANIA ŚRODKÓW

Łącznie od początku realizacji PROW 2014-2020 na konta beneficjentów wypłacono ok. 23,8 mld zł, co stanowi ok. 40,82% dostępnego budżetu. W analogicznym okresie dla PROW 2007-2013, przy założeniu, że do końca wdrażania pozostały cztery lata (zgodnie z zasadą n+3), poziom wydatków był tylko nieznacznie wyższy i wynosił ok. 42,39%. Przypomnieć należy przy tej okazji, że poziom wydatków, dla zakończonego w 2015 r. PROW 2007-2013, wyniósł blisko 100%. Również w bieżącej perspektywie prace Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi ukierunkowane są na pełne wykorzystanie budżetu UE.

INWESTYCJE W ROLNICTWO I OBSZARY WIEJSKIE PRIORYTETEM POLSKI

Ambicje, jakie Polska postawiła sobie w związku z wdrażaniem PROW 2014-2020, są bardzo wysokie. Jesteśmy w czołówce państw członkowskich jeśli chodzi o finansowanie działań inwestycyjnych na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich. Realizacja i rozliczenie takich działań wymaga jednak znacznie więcej wysiłku i zaangażowania. Tego typu działania, są też zazwyczaj bardziej czasochłonne. Decyzja ta ma jednak swoje uzasadnienie w konieczności eliminowania opóźnień inwestycyjnych. Wdrażanie skomplikowanych działań inwestycyjnych, to również wyzwanie dla naszych beneficjentów, głównie rolników i przedsiębiorców z obszarów wiejskich.

HARMONOGRAM PLANOWANYCH NABORÓW WNIOSKÓW

W celu usprawnienia wydatkowania środków PROW 2014-2020 opracowaliśmy harmonogram planowanych naborów wniosków do końca 2020 roku. Dzięki temu rolnicy, przetwórcy, przedsiębiorcy będą mogli przygotować się do zaplanowania inwestycji i aplikowania o pomoc. W harmonogramie zawarto także propozycje terminów naborów wniosków na 2021 rok, których realizacja będzie uzależniona od wyników naborów wniosków w roku 2020.

NABORY WNIOSKÓW W 2020 ROKU

Tegoroczne nabory wniosków rozpoczyna nabór na działanie „Współpraca”. Zgodnie z komunikatem Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, od 13 stycznia do 21 lutego przeprowadzony zostanie trzeci nabór wniosków na działanie „Współpraca”. Do wykorzystania w ramach najbliższego naboru pozostało ponad ¾ środków z prawie 88 milionów euro przeznaczonych w PROW 2014-2020 na działanie „Współpraca”. Należy podkreślić, że grupy operacyjne na rzecz innowacji świetnie łączą sektor nauki z rolnikami, biznesem rolniczym oraz doradztwem rolniczym i są doskonałą formą transferu wiedzy i innowacji do praktyki rolniczej. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Biuro Prasowe, tel. 22 623 18 38, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.minrol.gov.pl

W I kw. uruchomione zostaną nabory wniosków na rozwój gospodarstw rolnych – inwestycje nawadniające oraz inwestycje dot. racjonalizacji produkcji – np. poprzez zakup maszyn i urządzań.

Kontynuowane będą także nabory dla działań premiowych (na rzecz młodych rolników, restrukturyzację małych gospodarstw oraz premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej).

W drugiej połowie roku odbędą się nabory o wsparcie na rzecz rozwoju usług rolniczych, tworzenie grup i organizacji producentów czy też przetwórstwo w ramach RHD.

Analogicznie jak w poprzednich latach, wraz z kampanią naborów wniosków o płatności bezpośrednie (15 marca – 15 maja), w ramach PROW 2014-2020 aplikować będzie można o wsparcie na działania obszarowe (ONW, rolno-środowiskowo-klimatyczne, rolnictwo ekologiczne, działania leśne). Co istotne, od 15 marca do 15 maja rolnicy po raz pierwszy mogą składać wnioski o wsparcie na rzecz dobrostanu zwierząt.

Szczegóły dotyczące wszystkich terminów proponowanych naborów wniosków znajdują się w Harmonogramie zamieszczonym na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Żródło : MRiRW www.minrol.gov.pl