^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
11
17
18
19
23
24
25
26
29
30
31

Właśnie „strzeliło nam oczko"

Właśnie „strzeliło nam oczko” 😊 a znaczy to tyle, że do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych dołączyła nasza kolejna Zagroda i na terenie województwa mamy ich już 21 czyli popularne OCZKO.

Tą Zagrodą jest JURAJSKI KOZIOŁEK

 42

Gospodarstwo położone jest w miejscowości Jastrząb wśród łąk i meandrującej Warty, w pobliżu Zalewu Porajskiego (z plażą i mariną), sztandarowych atrakcji Jury Krakowsko- Częstochowskiej (m.in. Sokole Góry, Olsztyn) i Częstochowy. Kilka kilometrów stąd przebiega DK 1, a w Poraju jest stacja PKP. Łatwo więc dojechać do miejsca gdzie gospodarze zapuścili polsko - francuskie korzenie. Hodowla kóz alpejskich i produkcja sera oraz dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z innymi to ich pasja.

Właściciele są „zakręceni" na punkcie lokalnych produktów, zwierząt, dobrego jedzenia i pokazywania skąd pochodzi najlepsza żywność oraz jak można żyć wygodnie i ekologicznie. Jak sami mówią ze wspólnych spotkań z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi czerpią ogromną siłę do życia .

922

Ich mottem jest "co wydasz na zdrową, dobrą żywność nie wydasz na leki ".

Jak już wspomniałam w gospodarstwie znajduje się serowarnia oraz przygotowywany jest malutki sklepik (serki i mleko kozie), gdzie można obejrzeć zza szyby produkcję i etapy przygotowywania serów (doświadczenie gospodarzy z Francji, stąd także alzackie odniesienia w budynkach). W oborze mamy wydzielone miejsce do ręcznego doju kozy dla odwiedzających, istnieje także możliwość obejrzenia doju mechanicznego (dojarnia).

 830

Zabawny fantom kozy pomocny jest w pokazywaniu dzieciom koziego menu. Znajduje się tu duży taras ze stolikami i parasolami, sala z wyposażeniem multimedialnym i miejscem na zabawę dla malutkich dzieci( np. młodszego rodzeństwa "warsztatowiczów") i licencjonowany plac zabaw. W planie są 4 pokoje gościnne i kilkudniowe warsztaty kulinarne dla dorosłych ( sery, wino, winogrona i...).

1100

W gospodarstwie realizowane są 2 ścieżki edukacyjne:

  1. Jak z trawy powstaje ser
  2. Od zielonej łąki do białego mleka

Serdecznie zapraszamy do naszej nowej Zagrody Edukacyjnej !!!

Zagroda Edukacyjna JURAJSKI KOZIOŁEK

42-360 Poraj;

Jastrząb ul. Kopalniana 2

Tel: 609 187 507; 575 972 974

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

zdjęcia własne Zagrody