^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
11
17
18
19
24
25
26
29
30
31

„ Agroenergia” – nabór wniosków

 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  na początku lipca ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Agroenergia”.

Celem programu jest kompleksowe wsparcie związane z ograniczeniem negatywnego wpływu na środowisko prowadzonych działalności rolniczych, a dofinansowanie będzie udzielone w formie pożyczki, dotacji zgodnie z programem .

Budżet na realizację celu programu wynosi dla zwrotnych oraz bezzwrotnych form dofinansowania do 200 000 tys. zł

1) dla bezzwrotnych form dofinansowania – do 80 000 tys. zł  

2) dla zwrotnych form dofinansowania – do 120 000 tys. zł  

Beneficjentem mogą być wyłącznie rolnicy indywidualni.

Zgodnie z programem za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących  w skład gospodarstwa rolnego i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo.

 

 

  IMG 9741

 

 

Nabór wniosków dotyczy następujących rodzajów przedsięwzięć:

I. Przedsięwzięcia dotyczące budowy nowych jednostek wytwórczych wraz z podłączeniem ich do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej, w których do produkcji energii wykorzystuje się:

a)            energię ze źródeł odnawialnych,

b)           ciepło odpadowe,

c)            ciepło pochodzące z kogeneracji.

 

 

II. Przedsięwzięcia polegające m.in. na budowie, rozbudowie lub modernizacji instalacji produkcyjnych lub urządzeń, prowadzące do zmniejszania zużycia surowców pierwotnych (w ramach własnych ciągów produkcyjnych), w tym poprzez zastąpienie ich surowcami wtórnymi, odpadami lub prowadzące do zmniejszenia ilości wytwarzanych odpadów, w tym m.in.:

1)  Technologie bezodpadowe (TBO) oraz niskoodpadowe technologie produkcji zapewniające możliwie kompleksowe wykorzystanie stosowanych surowców;

2)  Technologie ograniczające jednostkowe zużycie wody
w procesach produkcyjnych lub systemy zamkniętych obiegów wody;

3)  Technologie produkcji materiałów z wykorzystaniem ubocznych produktów spalania/procesów produkcyjnych lub odpadów wytwarzanych przez wnioskodawcę;

4)  Technologie służące do wytwarzania paliw alternatywnych i substratów do ich produkcji
z wytwarzanych przez wnioskodawcę odpadów w tym osadów;

5)  Modernizacja stacji demineralizacji i dekarbonizacji wody (o ile jest niezbędna do realizacji inwestycji generującej efekt ekologiczny).

 

III. Przedsięwzięcia zgodne z „Obwieszczeniem Ministra Energii z dnia 23 listopada 2016 r. w sprawie szczegółowego wykazu przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej” mające na celu poprawę efektywności energetycznej, a także zmierzające ku temu zmiany technologiczne w istniejących obiektach, instalacjach
i urządzeniach technicznych, m.in.:

  1. Technologie racjonalizacji zużycia energii elektrycznej,
  2. Technologie racjonalizacji zużycia ciepła,
  3. Modernizacje procesów przemysłowych w zakresie efektywności energetycznej.

Wdrażanie systemów zarządzania energią i jej jakością oraz wdrażanie systemów zarządzania sieciami elektroenergetycznymi w obiektach przedsiębiorstw.

Wnioski należy składać w terminie od 08.07.2019 r. – 20.12.2019 r. lub do wyczerpania alokacji środków.

Więcej szczegółów o Programie, wymagane dokumenty i wszystkie niezbędne informacje znajdują się na stronie NFOSiGW http://www.nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/agroenergia/nab/

Znajdziemy tam także dane kontaktowe do osób zajmujących się Programem, są to:

Filip Popowicz nr tel.: 22 45 90 969    

Wojciech Jarosiński nr tel.: 22 45 90 371

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Źródło: http://www.nfosigw.gov.pl/