^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
11
17
18
19
24
25
26
29
30
31

Oświadczenie zamiast e-wniosku – dla kogo?

bhp7

Jak podaje MRiRW , na początku stycznia bieżącego roku rząd przyjął , przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi, projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw.

Zaproponowano w nim jak gdyby przedłużenie na 2019 rok rozwiązania zastosowanego    w roku poprzednim tj. umożliwienie rolnikom składania < w uzasadnionych przypadkach> oświadczenia o braku zmian w porównaniu do wniosku o dopłaty bezpośrednie za rok poprzedni zamiast wniosku o przyznanie tych płatności .


Przepisy przewidują możliwość składania oświadczeń zastępujących wnioski o przyznanie płatności w szczególności przez tych beneficjentów, którzy w 2018 r. wnioskowali wyłącznie o:

  • jednolitą płatność obszarową,
  • płatność za zazielenienie,
  • płatność dodatkową,
  • płatność związaną do powierzchni uprawy chmielu,
  • płatność do owiec,
  • płatność do kóz
  • płatność niezwiązaną do tytoniu.


Rok temu z takiej możliwości skorzystało ok. 400 tys. rolników tj. prawie 30 % beneficjentów. Należy pamiętać , że dotyczy to gospodarstw gdzie powierzchnia gruntów ornych zawarta we wniosku w 2018 r. wynosiła mniej niż 10 ha.

Rolnicy będą mogli składać oświadczenia w terminie od 15 lutego do 14 marca 2019 roku, na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

 

Opracowano na podstawie informacji MRiRW